SI ĐINPING PISAO PUTINU: Udružićemo snage da zaštitimo pobede i rezultate ostvarene u Drugom svetskom ratu
KINA je spremna da udruži snage sa Rusijom radi bezbednosti i prosperiteta budućih generacija, navodi se u čestici koju je predsednik Kine Si Đinping uputio ruskom lideru Vladimiru Putinu povodom 75. godišnjice od završetka Drugog svetskog rata, prenosi agencija Sinhua.
Foto: EPA
- Spreman sam da zajedno sa vama nastavim da ulažem napore kako bi buduće generacije mogle živeti na planeti gde caruju mir, sigurnost i prosperitet - navodi se u čestici.
Si Đinping je takođe istakao da Peking namerava da produbljuje odnose sveobuhvatnog strateškog partnerstva sa Moskvom, a takođe je izrazio spremnost da „zajedno sa ruskim kolegom radi na udruživanju snaga u cilju odlučne zaštite rezultata i pobede u Drugom svetskom ratu, kao i međunarodne pravde“.
Putin je ranije rekao da ne sme biti sumnje u to ko je bio agresor tokom Drugog svetskog rata, a ko je „slomio nacističku vojnu mašinu“.
Šef države je rekao da je oslobađanje zemalja istočne i centralne Evrope velika zasluga Crvene armije. Putin je takođe istakao da se može raspravljati o tome šta je za tim usledilo, kakvi su se režimi stvarali u oslobođenim državama, kako su se prema njima odnosili stanovnici.
Drugog septembra 1945. godine predstavnici Japana su na američkom nosaču aviona „Misuri“ potpisali akt o kapitulaciji, koji je označio kraj Drugog svetskog rata, koji je trajao šest godina i odneo živote najmanje 55 miliona ljudi. Dokument su potpisale SAD, Kina, Velika Britanija, SSSR, Australija, Kanada, Francuska, Holandija i Novi Zeland.
(Sputnjik)
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (5)