"TERORISTIČKI NAPAD U SIDNEJU JE CILJAN NA JEVREJE" Hitno se oglasio premijer Australije: Iskorenićemo zlo
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze izjavio je danas da je zlo koje je oslobođeno u terorističkom napadu na pripadnike jevrejske zajednice na plaži Bondi u Sidneju "neshvatljivo" i da predstavlja "ciljani napad na Jevreje" u Australiji.
Foto: Profimedia
Na plaži Bondi u Sidneju je u pucnjavi na pripadnike jevrejske zajednice koji su se okupili da bi proslavili praznik Hanuku, prema poslednjim podacima, poginulo najmanje 12 osoba, među kojima i jedan od dva napadača, dok je 29 ljudi ranjeno, prenosi australijski ABC njuz.
"Danas popodne se dogodio razarajući teroristički incident u Bondiju tokom proslave Hanuke pored mora. Ovo je ciljani napad na Jevreje u Australiji prvog dana Hanuke, koji bi trebalo da bude dan radosti, proslava vere", rekao je Albaneze.
Dodao je da je taj napad "čin zlog antisemitizma, terorizma, koji je pogodio srce" australijske nacije, kao i da je "napad na jevrejske Australijance napad na svakog Australijanca".
"Zlo koje je danas oslobođeno na plaži Bondi je neshvatljivo, a trauma i gubitak sa kojima se porodice večeras (suočavaju) su iznad bilo čije najgore noćne more. Australijancima su životi okrutno ukradeni, a mnogi su povređeni. Takođe razmišljamo o svima koji se leče od povreda... Mnogi od njih su trenutno živi zahvaljujući hrabrosti i brzoj akciji policije Novog Južnog Velsa i ekipa koje su im prvi pritekle u pomoć, kao i hrabrosti običnih Australijanaca koji su, bez oklevanja, doveli sebe u opasnost kako bi zaštitili svoje sunarodnike Australijance", rekao je Albaneze u televizijskom obraćanju.
On je kazao da je svaki Australijanac "slomljen ovim napadom" na njihov način života".
"Nema mesta ovoj mržnji, nasilju i terorizmu u našoj naciji. Da budem jasan: iskorenićemo to. Usred ovog gnusnog čina nasilja i mržnje pojaviće se trenutak nacionalnog jedinstva gde će Australijanci širom sveta prigrliti svoje sugrađane jevrejske veroispovesti. U ovom mračnom trenutku za našu naciju, naša policija i bezbednosne agencije rade na utvrđivanju svih koji su povezani sa ovim zločinom", istakao je Albaneze.
Ubrzo nakon pucnjave, policija je pronašla vozilo na Kembel paradi u Bondiju u kome je bilo nekoliko improvizovanih eksplozivnih naprava.
Policija je saopštila da je pucnjava na plaži Bondi prijavljena oko 18.45 časova po lokalnom vremenu, a policijski izvori veruju da je napad planiran mesecima.
(Tanjug)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)