KAKAV ŠAMAR UKRAJINI IZ NATO-A: Zelenski samo na večeri dobrodošlice, ništa od sastanka na samitu
SAMIT NATO-a u Hagu biće održan bez sastanka Saveta Ukrajina-NATO, piše Politiko, pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa planovima samita.

Foto: Profimedia
- Nije poznato da li će samitu prisustvovati ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji je u utorak bio pozvan samo na večeru dobrodošlice. I neće biti sastanka Saveta Ukrajina-NATO u Hagu - naveo je izvor, ocenjujući da je ovo još jedan ustupak Sjedinjenim Američkim Državama koje nisu bile zainteresovane za fokusiranje pažnje na ukrajinski sukob.
U Hagu, kao i u Kanadi na samitu G7, neće biti dugih saopštenja, već samo kratkih izjava o novim obavezama. Skraćeni raspored NATO-a uključuje samo dva glavna događaja: večeru dobrodošlice u zamku holandske kraljevske porodice i jedan sastanak Severnoatlantskog saveta umesto uobičajena dva ili tri, navodi briselski portal, citirajući petoro neimenovanih zvaničnika upoznatih sa planovima.
Neimenovani evropski bezbednosni zvaničnik fekao je da bi američki predsednik Donald Tramp od lidera zemalja NATO-a sledeće nedelje trebalo da dobije obećanje o izdvajanju od 5 odsto BDP-a za odbranu, koje očekuje.
- Trebalo bi da dobije obećanje od 5 odsto BDP-a potrošnje za odbranu, zato i održavamo samit - rekao je Ova obaveza, prekretnica koja bi mogla da ponovo uravnoteži transatlantsku bezbednost, omogućićila Trampu, koji je zahtevao da Evropa preuzme veći deo tereta za sopstvenu odbranu, značajnu pobedu na svetskoj sceni, ocenjuje Politiko.
Portal navodi da Tramp namerava da održi govor u sredu na kraju samita, u kojem će najaviti novu obavezu o potrošnji i svoju "katalitičku ulogu".
(Tanjug)

TRAMP OTKRIO KOLIKO LjUDI NEDELjNO GINE U UKRAJINI: "Putin ubija mnogo ukrajinskih vojnika"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsednika Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.
08. 07. 2025. u 20:36

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

"PRONACISTIČKA PROŠLOST, USTAŠKI SIMBOLI" Francuzi o Hrvatskoj posle Tompsona: "Ustaše ubile stotine hiljada Srba, Roma, Hrvata"
FRANCUSKE novine "Le Monde" oštro su kritikovale Hrvatsku posle koncerta Marka Perkovića Tompsona, upozorivši da Hrvatska pokazuje sve veću toleranciju prema pronacističkoj prošlosti iz vremena NDH.
08. 07. 2025. u 17:43
Komentari (0)