FICO IZAZVAO BURU U EU: Zaobišao zabranu leta da bi stigao u Moskvu
SLOVAČKI premijer Robert Fico izjavio je danas da nije zabrinut zbog potencijalnog pogoršanja odnosa sa partnerima u EU i NATO zbog njegovog odlaska u Moskvu na obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, ali je ocenio da nije prikladno da partneri u sastavu ta dva bloka izdaju zabrane letenja jedni drugima.
Foto: Profimedia
Fico je, na konferenciji za novinare, kritikovao odbijanje baltičkih država da dozvole njegovom avionu da preleti preko njihovog vazdušnog prostora do Moskve, što ga je primoralo da promeni rutu, ukazujući da takvi postupci nisu prikladni među partnerima u EU i NATO-a, preneo je TASR.
Slovački premijer je naveo da je zabrana letova imala za cilj da se njegovo putovanje "sabotira". "To me nije moglo zaustaviti, imao sam nekoliko opcija za rute", istakao je Fico.
On je ponovo osudio komentare visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaje Kalas, navodeći da mu ona nije pretpostavljena i da nema pravo da mu govori šta treba, a šta ne treba da radi.
Fico je istakao da je tokom bilateralnih razgovora u Moskvi dobio važne informacije kojima bi mogla da se pozabavi evropska diplomatija, bilo kada je reč o inicijativi za organizovanje direktnih razgovora Rusije i Ukrajine u Istanbulu ili o trgovinskim odnosima između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
Fico je u Moskvu otišao zaobilaznim vazdušnim putem preko Mađarske i Rumunije umesto prvobitno planirane rute, pošto su Litvanija i baltičke zemlje zatvorile svoj vazdušni prostor za njegov avion.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - SVE SE TRESLO: Ruski tenkovi na Crvenom trgu
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)