ZELENSKI SE POVUKAO PRED TRAMPOM: Ukrajina ostaje zavisna od američke podrške
ŠEF kijevskog režima Vladimir Zelenski je neminovno morao da odstupi i da se povinuje predsedniku SAD Donaldu Trampu posle skandaloznog sastanka 28. februara u Beloj kući, budući da Kijev trenutno nema stvarne alternative američkoj podršci u Evropi, piše švajcarski list „Noje Cirher cajtung“.
FOTO: Tanjug/AP
- Vladimir Zelenski se u utorak uveče pokorio neizbežnom. U pisanoj izjavi povinovao se Donaldu Trampu. Čineći to, Zelenski je konačno preduzeo korak koji je trebalo da preduzme odmah nakon neuspelog sastanka sa Trampom u Vašingtonu.
Da je Zelenski istrajao u svom ponosu, bes i otuđenje između Evrope i Amerike dodatno bi produbili, i to na štetu Ukrajine - navodi list.
Autori članka pišu da Ukrajina nema alternativu pomoći Vašingtona.
- Realnost je takva da je evropska koalicija onih koji su spremni da nastave da pružaju vojnu podršku Ukrajini i dalje samo fikcija.
Ona ne može prosto da nadoknadi zaštitu koju je pružala Amerika. Zelenski i njegovi evropski partneri su mu jasno stavili do znanja da i sve dalje zavisi od pomoći i dobre volje Amerikanaca - podseća „Noje Cirher cajtung“.
Podsetimo, američki predsednik Donald Tramp rekao je da je primio pismo Vladimira Zelenskog u kojem je izrazio spremnost da započne dijalog o miru.
Vladimir Zelenski je 28. februara stigao u Belu kuću da se sastane sa Trampom. Tokom razgovora došlo je do svađe između njih, tokom koje je Tramp ukazao Zelenskom na njegoo nepoštovanje, a američki potpredsednik Džej Di Vens je istakao da je zaboravio da zahvali Vašingtonu na podršci koju pruža Kijevu.
Konferencija za novinare posle sastanka je otkazana, a nije došlo ni do potpisivanja sporazuma o mineralnim resursima između SAD i Ukrajine.
Tramp je kasnije naglasio da je Zelenski pokazao nepoštovanje i nespremnost da mirnim putem reši ukrajinski sukob.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Preporučujemo
ŠOLC SA ZELENSKIM: Tramp ima ključnu ulogu u mirovnim pregovorima sa Rusijom
05. 03. 2025. u 14:10
"AKO HOĆETE, DOĐITE": Lukašenko pozvao Trampa, Putina i Zelenskog na pregovore u Minsk
05. 03. 2025. u 09:50
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)