UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
Foto: X Printscreen
- Govorimo o desetinama jedinica robotske i bespilotne opreme istovremeno na malom delu fronta - objasnio je portparol 13. brigade Nacionalne garde.
Impresivan tehnološki podvig, ali i znak slabosti
To je bio impresivan tehnološki podvig, ali i zabrinjavajući znak slabosti prenapregnutih ukrajinskih snaga. Naime, besposadna kopnena vozila imaju značajna ograničenja i još uvek ne mogu u potpunosti zameniti pešadiju, javlja Forbs, prenosi Indeks.hr.
Činjenica da je 13. brigada Nacionalne garde morala da zameni celokupno ljudstvo u kopnenom napadu govori o tome koliko malo ljudi brigada ima u poređenju sa ruskim jedinicama protiv kojih se bori.
13. brigada Nacionalne garde brani osam kilometara dugu liniju fronta oko grada Hliboka, južno od ukrajinsko-ruske granice. Postavljeni su da zaustave najmanje četiri ruske pukovnije u njihovom napredovanju. To je oko 2.000 Ukrajinaca protiv oko 6.000 Rusa. Odnos snaga je približno isti duž cele linije fronta, duge oko 1300 kilometara. Ruske jedinice i dalje brojčano nadmašuju ukrajinske, uprkos tome što su Rusi od februara 2022. pretrpeli otprilike dvostruko više gubitaka nego Ukrajinci.
Ukrajinska operacija uključivala je daljinski upravljane izviđačke bespilotne letelice i letelice za postavljanje mina, tzv. samoubilačke eksplozivne robote na zemlji i u vazduhu, kao i naoružane kopnene robote.
Ukrajinski robot je još u septembru očistio ruski rov u Kursku
Ukrajinci su dokazali da koncept borbe robotima na zemlji u principu funkcioniše još od septembra, kada je ukrajinski kopneni robot u Kurskoj oblasti, u zapadnoj Rusiji, očistio ruski rov. Rusija je takođe pokušala sopstvene napade malim kopnenim robotima, ali sa manje uspeha.
Problem je, naravno, u tome što su roboti uspešni u izviđanju i napadima, ali veoma slabi u zadržavanju pozicija. Da bi zadržale teritoriju, vojske obično koriste pešadiju u rovovima. Pešadinci sede, posmatraju, čekaju i pozivaju pojačanje kada neprijatelj napadne. To je naporan i zahtevan zadatak koji zahteva stalnu budnost.
Stalna budnost je teška kada ljudski operater daljinski posmatra bojno polje kroz senzore zemaljskog robota, koji zahteva stalno održavanje. Mašine se kvare, a njihove veze za prenos podataka su veoma podložne neprijateljskom ometanju, kao što je otkrio kalifornijski "tink-tank" RAND u simulaciji sukoba između hipotetičkih bataljona američke ("Plave") i ruske ("Crvene") vojske, delimično opremljenih naoružanim kopnenim dronovima. "Sposobnost rada 'Plavih' značajno je degradirana ometačima 'Crvenih'", zaključio je RAND.
Znak tehnološke nadmoći, ali i očaja
Nije jasno da li je 13. brigada Nacionalne garde uopšte pokušala da zadrži ruske položaje koje je očistila u napadu u kome su učestvovali samo roboti.
Nakon gotovo tri godine rata, Ukrajina je nedvosmisleno svetski lider u vojnoj robotici. Međutim, ukrajinske inovacije su delimično odgovor na njihov očaj, odnosno na njihovu borbu da regrutuju dovoljno vojnika kako bi parirali Rusima, zaključuje Forbs.
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (1)