NATO U PROBLEMU: Evropa mora da se pozabavi svojom odbranom, Amerika sve više fokusirana na Kinu
NATO se mora promeniti, piše Njujork tajms.
Foto: Shutterstock
Dok se lideri NATO-a okupljaju u utorak u Vašingtonu kako bi obeležili 75. godišnjicu bloka, oko 90.000 američkih vojnika nalazi se u Nemačkoj, Italiji, Britaniji i drugim zemljama, što čini značajan deo snaga NATO-a.
Veliko prisustvo Amerike se ogleda ne samo u broju trupa. Prema bazi podataka Ukraine, od 206 milijardi dolara vojne i nevojne pomoći koju su Ukrajini dodelile različite zemlje, 79 milijardi dolara je došlo iz Sjedinjenih Država.
Međutim, sada je sve jasnije da Evropljani treba da preuzmu veću odgovornost za sopstvenu odbranu, ne samo zato što su Donald Tramp i izolacionističko krilo Republikanske partije glasno negodovali zbog toga što Vašington mora da štiti bogate zemlje.
Po mišljenju autora, i Evropa mora da se pozabavi svojom odbranom jer su američki zvaničnici sve više fokusirani na izazove koje postavlja Kina, što će zahtevati još više pažnje i sredstava u narednim godinama, posebno imajući u vidu sve veću saradnju Kine, Rusije, Severne Koreje i Irana.
(alo.rs)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
Grom udario direktno u stado ovaca, ubio 97 sa crnim nosem - ne pamte smrtonosniji udar u istoriji
IZGUBILI godine mukotrpnog rada i tradicije.
18. 07. 2026. u 18:35
Komentari (0)