"KRAJ PROCESA RAZDRUŽIVANJA": Francuska završila povlačenje trupa iz Nigera
FRANCUSKA vojska je danas povukla svoje poslednje trupe iz Nigera, nekoliko dana pre roka i nakon decenije operacija protiv naoružanih terorističkih grupa u regionu Sahela.
Foto: Profimedia/Ilustracija
Istovremeno, Francuska dovršava zatvaranje svoje ambasade u nigerskoj prestonici Niameju.
- Današnji datum... označava kraj procesa razdruživanja francuskih snaga u Sahelu - rekao je poručnik nigerske vojske Salim Ibrahim na ceremoniji u vazduhoplovnoj bazi Nijamej, gde su bile stacionirane francuske trupe.
Ceremonija je zaključena potpisivanjem zajedničkog dokumenta načelnika štaba nigerske vojske pukovnika Mamane Sani Kiaoua i komandanta francuskih snaga u Sahelu generala Erika Ozana, prenosi "Figaro".
Potpisivanju su prisustvovali i načelnik Generalštaba Oružanih snaga Togoa i vojni ataše SAD, a vazduhoplovna baza je predata vojsci Nigera.
Tokom povlačenja nisu zabeleženi veći incidenti, rekao je Ibrahim.
Odnosi između Nigera i Francuske, bivšeg kolonijalnog vladara te afričke zemlje, prekinuti su otkako su vojni oficiri zbacili predsednika Mohameda Bazuma i preuzeli vlast u zemlji.
Oni su osnovali Nacionalni savet za zaštitu domovine, na čijem čelu je bio general Abdurahman Tijani.
Nove vlasti osudile su sporazume sa Parizom koji su dozvoljavali raspoređivanje francuskih trupa u Nigeru za borbu protiv ekstremističkih grupa.
Francuska je počela da povlači svoje trupe iz te afričke zemlje 10. oktobra, kada je u Nigeru bilo oko 1.400 francuskih vojnika.
BONUS VIDEO: KRZNENI ČLAN RUSKE ARMIJE - Pas Žužik pomaže protivvazdušnoj jedinici ruske vojske
Preporučujemo
BESPLATAN GRADSKI PREVOZ U MONPELjEU: Zagađenje manje, novac nadoknađuju firme
21. 12. 2023. u 22:19
ORONULO I NAPUŠTENO: Kako danas izgleda kuća iz filma "Lepa sela lepo gore" (VIDEO)
22. 12. 2023. u 16:47
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
EKSPLOZIV BIO SPREMAN: "Digli bismo u vazduh aerodrom na Grenlandu"
DVA MESECA pre izraelsko-američkog napada na Iran, Danska je bila spremna da oružano brani svoj suverenitet nad Grenlandom.
19. 03. 2026. u 14:12
Komentari (0)