MOSKVA UPOZORAVA: Vađenje oružja iz Baltičkog mora ne može bez Rusije
MINISTARSTVO spoljnih poslova Rusije upozorilo je danas da bi jednostrane odluke NATO-a, koje se tiču izvlačenja sa dna Baltičkog mora hemijskog oružja još iz Drugog svetskog rata, mogle biti potencijalno veoma opasne i dovesti do tragičnih posledica za čitav Baltički region.
Foto Tanjug/AP
Komentar je usledio nakon što je "Politiko" preneo da se Nemačka priprema za izvlačenje ove municije sa dna mora.
- Sa zabrinutošću konstatujemo nedavnu povećanu aktivnost niza zapadnih zemalja, EU i organizacija pod njihovom kontrolom u vezi sa izvlačenjem hemijskog oružja i municije iz Drugog svetskog rata koji su potopljeni u Baltičkom moru. Ubeđeni smo da razgovore o ovome treba voditi na odgovarajućim međunarodnim platformama, pre svega u Komisiji za zaštitu morske sredine Baltičkog mora (HELKOM), uz obavezno uvažavanje mišljenja Rusije i drugih zemalja saveznika iz antihitlerovske koalicije - ocenio je za "RIA Novosti" direktor drugog evropskog odeljenja MSP-a RF Sergej Beljajev.
Nakon završetka rata 1945. godine, nekoliko desetina hiljada tona hemijske municije potopljeno je u Baltičkom moru. Najveći arsenal bačen je u okolinu švedskog ostrva Gotland i danskog Bornholm. Prema podacima ruskih naučnika, na dnu može biti nekoliko hiljada tona iperita (hemijskog oružja).
(RT Balkan)
BONUS VIDEO: RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta
Preporučujemo
NOV SISTEM BORBE PROTIV DRONOVA: Postavljen na aerodrom Šeremetjevo u Moskvi
14. 11. 2023. u 17:22
HAOS U MOSKVI: Šampion Evrope pijan iz pištolja ranio četiri osobe
06. 11. 2023. u 09:04
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)