SITUACIJA ZA SADA STABILNA: Najavljeni pregovori lidera Jermenije i Azerbejdžana
PREDSEDNIK Jermenije Nikol Pašinjan i lider Azerbejdžana Ilham Alijev ponovo će se sastati 5. oktobra u gradu Granada u Španiji kako bi razgovarali o situaciji u Nagorno-Karabahu.
FOTO: Tanjug/AP
Mediji javljaju da je vest objavio jermenski Savet bezbednosti.
Kako piše "Komersant", delegacije dveju zemalja pre toga sastaće se i u Briselu i to 26. septembra. Jermeniju će tamo predstavljati sekretar Saveta bezbednosti države, a Azerbejdžan - pomoćnik predsednika Alijeva.
Jermenska delegacija u Briselu bi trebalo da razgovara i sa savetnicima predsednika Francuske Emanuela Makrona, nemačkog kancelara Olafa Šolca i predstavnicima Evropskog saveta.
U međuvremenu, predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan sutra će posetiti Azerbejdžan kako bi razgovarao sa Alijevim. Ankara je, podsetimo, od starta podržala operaciju Azerbejdžana.
Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP
Situacija u Nagorno-Karabahu, spornom regionu, u kojem masovno žive etnički Jermeni, sada je stabilizovana. Premijer Jermenije, podsetimo, nedavno je istupio sa revolucionarnom izjavom da Jerevan priznaje da je region deo Azerbejdžana. Ipak, mirovni sporazum između sukobljenih snaga tada nije bio postignut u celini.
Nakon pokretanja a zatim i obustavljanja "antiterorističke operacije", Baku je saopštio da želi da radi na integraciji Jermena iz Karabaha u ostatak Azerbejdžana.
Međutim, Jermenija poručuje da će prihvatiti sve karabaške Jermene koji se odluče da napuste Karabah i nasele se u Jermeniji.
Jermenski mediji tako su danas javili da vlasti u saradnji sa ruskim mirotvorcima organizuju prebacivanje u Jermeniju onih Jermena koji su, usled poslednjih akcija, ostali bez krova na glavi, prenosi RT Balkan.
BONUS VIDEO: SUSRET O KOME SE PRIČA: Putin pokazuje Kim Džong Unu nove objekte na kosmodromu "Vostočni"
Preporučujemo
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Šta se to desilo na granici Ukrajine i Belorusije? Zelenski besan, preti komšijama: "Spremni smo!"
PREDSEDNIK je takođe najavio da Ukrajina priprema nekoliko novih paketa sankcija koji će biti uvedeni odmah i u bliskoj budućnosti.
03. 05. 2026. u 09:37
Komentari (0)