BLIŽI SE KRAJ KRIZE U SIRIJI: Država priprema plan za povratak izbeglica nakon 12 godina ratovanja
SIRIJA pod okriljem UN počinje da priprema teritoriju i uslove za povratak izbeglica koje su otišle iz zemlje tokom 12 godina građanskog sukoba, navodi se u izjavi ministara spoljnih poslova Jordana, Egipta, Saudijske Arabije, Iraka i Sirije.
Foto: Shutterstock/Ilustracija/Jutjub/Syrian Presidency
- Sirijska vlada će, u koordinaciji sa odgovarajućim organizacijama Ujedinjenih nacija, početi da utvrđuje koje su usluge potrebne u oblastima povratka izbeglica, uzimajući u obzir doprinos arapskih i međunarodnih strana, uz objašnjenje mera koje će biti preduzete da se olakša njihov povratak, uključujući i opštu amnestiju - navodi se u izjavi.
Osim toga, sirijska vlada će zajedno sa međunarodnom zajednicom i UN preduzeti mere za unapređenje infrastrukture potrebne za povratak izbeglica u mesta boravka, konkretno, biće izgrađene nove škole, bolnice, zgrade i otvorena radna mesta. Sirija se obavezala da će preduzeti iste korake u odnosu na interno raseljena lica.
Ministri spoljnih poslova Jordana i Sirije su se, kao probni korak, dogovorili da obezbede uslove za povratak hiljade sirijskih izbeglica.
Ministri su se takođe nakon sastanka u jordanskoj prestonici Amanu dogovorili da rade na što skorijem obnavljanju rada ustavnog komiteta Sirije u Ženevi, dodaje se u zajedničkoj izjavi.
- Šefovi spoljnih poslova Jordana, Saudijske Arabije, Iraka i Egipta istakli su prioritet okončanja krize (u Siriji)... kroz političko rešenje koje će sačuvati jedinstvo, složnost i suverenitet Sirije, zadovoljiti težnje njenog naroda i osloboditi ga od terorizma - ističe se u saopštenju koje je objavilo jordansko Ministarstvo spoljnih poslova.
Ministri su dogovorili i dnevni red budućih razgovora koji će obuhvatiti humanitarnu, političku i bezbednosnu situaciju.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: Pošasti postmoderne - Kanadski političari u štiklama vrckaju, sve to snima ministar saobraćaja
Preporučujemo
NAJNOVIJE VESTI SA RATIŠTA: Žestoke borbe u Bahmutu, Rusi uvode u borbu i padobrance
01. 05. 2023. u 08:47
PAPA FRANjA: Vatikan je uključen u tajnu mirovnu misiju za mir u Ukrajini
30. 04. 2023. u 22:55
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (0)