OČEKUJU SE TEMPERATURE I DO 40 STEPENI: Vreo afrički vazduh pravi problem u Evropi
VRELA vazdušna masa zahvatila je Pirinejsko poluostrvo i širom Španije i Portugalije donosi prave letnje temperature. One su već danas na jugu Španije dostigle 30°C, a narednih dana očekuju se temperature kao usred leta.
FOTO: AP/Tanjug
Narednih dana nad Španijom i Portugalijom preovladavaće vedro i vrelo vreme, a očekuje se priliv još toplije vazdušne mase sa severa Afrike.
Snažan termički greben sa juga i jugozapada usloviće strujanje napomenutog vrelog vazduha, tako da se već sutra na jugu Španije očekuje 35°C, u sredu i do 38°C, a najvreliji dani biće četvrtak i petak, uz temperature i do 40°C.
Najtoplije će biti unutar južnih i jugozapadnih predela Španije, odnosno u kontinetalnim predelima, koji su unutar pedesetak kilometara od Sredozemnog mora.
Najtopliji grad narednih dana biće Sevilja, a u ovom gradu i očekuje se 40°C. Ako se prognoze ostvare, to bi bila najviša ikada temperatura u aprilu u Španiji. Osim Sevilje, rekordi bi mogli da padaju širom zemlje.
U mnogim predelima na jugu, jugoistoku, istoku i severoistoku Španije i na jugoistoku Portugalije temperatura će narednih dana biti oko 35°C, pa će te rekordne temperature za april mesec beležiti Mursija, Saragosa i svi gradovi koji su udaljeni od Sredozemnog mora, ali se nalaze u ravnici. U Madridu se očekuje 32°C, a nadmorska visina glavnog grada Španije je 650 metara.
I dok će veći deo zemlje goreti na temperaturama od 35 do 40°C, znatno prijatnije i ugodnije očekuje na obalnom području Sredozemnog mora i to zahvaljujući rashlađujućem uticaju vodene površine u ovom delu godine (17-18°C), pa će maksimalna temperatura u Malagi, Valensiji, Barseloni i drugim gradovima na obali Mediterana biti oko 25°C.
Još svežije biće na atlantskoj obali na severozapadu Španije i severu Portugalije, uz temperature od 18 do 20°C.
Usled ekstremno visokih temperatura i veoma suvog vremena, narednih dana širom Pirinejskog poluostrva, odnosno širom Španije i Portugalije postojaće ogromna opasnost od šumskih požara.
Ono što posebno zabranjiva je i suša, a dosadašni deo bio je veoma sušan, pa su reke i jezera na istorijskom minimimu.
Španiju i Portugaliju tek očekuje početak vrelog vremena, koje na Pirinejskom poluostrvu traje od maja do septembra, uz temperature i preko 40°C, a tokom letnjih meseci i do 47°C. Ovaj deo godine odlikuje se i minimumom padavinama, a pojedine lokacije tokom tog dela godine prođu i bez kapi kiše.
Dosadašnji vreli talasi pojavljivali su se prvi put uglavnom tek pred kraj maja, a ove godine to je slučaj mesec i više dana ranije, a takve situacije biće sve učestalije narednih godina.
Prema trenutnim prognozama, osveženje na Pirinjskom poluostrvu očekuje se tek za vikend, a temperature će biti u padu za 5 do 10 stenei. Međutim, na jugu zemlje ostaće i dalje vrlo toplo za ovo dobva godine, uz temperature iznad 30°C.
I dok će ove sedmice Pirinejsko poluostrvo "goreti" na 40°C, znatno hladnija vazdušna masa nalaziće se iznad centralne Evrope i našeg područja, uz veoma promenljivo i kišovito vreme, nalik jesenjem.
(Telegraf.rs)
BONUS: LUKSUZNI AUTOMOBIL IZ KINE: Pogledajte snimke sa Salona automobila u Šangaju
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)