REPRESIJA BEZ PRESEDANA: Kanadski premijer kažnjava kamiondžije suspendovanjem osiguranja i zamrzavanjem bankovnih računa
KANADSKI premijer Džastin Trudo pozvao se na Zakon o vanrednim situacijama kako bi suzbio proteste u toj državi, što znači da će, između ostalog, banke moći bez sudskog naloga da zamrznu račune bilo koga ko je povezan sa protestima, piše BBC.
Foto Tanjug/AP
Pozivanje na Zakon o vanrednim situacijama je korak bez presedana u toj državi i dolazi u momentu kada demonstracije u Kanadi ulaze u treću nedelju.
Zakon o vanrednim situacijama je donet 1988. godine i može biti koršićen u hitnim i kritičnim situacijama koje ozbiljno ugrožavaju živote, zdravlje i bezbednost Kanađana.
Protesti u skladu sa zakonom ne spadaju u ove situacije, piše BBC a prenosi Nova ekonomija.
Trudo je rekao da će mera biti "vremenski ograničena, racionalna i propocionalna" i da neće biti raspoređivanja vojske.
Policiji će biti dato "više alata" da uhapsi ili kazni demonstrante i zaštiti kritičnu infrastrukturu.
Zamenica premijera Kristija Frilend rekla je da će banke moći bez sudskih naloga da zamrznu račune bilo koga ko je povezan sa protestima.
Foto: Tanjug/AP
Dodala je i da za svakome ko je uključen u demonstracije može biti suspendovano osiguranje vozila.
Kandska pravila vezana za finansiranje terorizma biće proširena kako bi obuhvatila kriptovalute i kraudfanding platforme.
"Sve je u praćenju novca", dodala je Kristija Frilend.
Protesti u Kanadi krenuli su prvenstveno kao skup kamionidžija protiv novog pravila da sve kamionidžije moraju da budu vakcinisane kako bi prešle amereičko-kanadsku granicu, ili da idu u karantin nakon povratka. Međutim ubrzo su prerasli u šire nezadovoljstvo kovid ograničenjima.
U nedelju je policija rasturila proteste kod mosta Ambasador u Vindzoru, koji je ključna trasa za trgovinu između SAD i Kanade.
Stotine demonstranata i dalje ostaje u glavnom gradu Kanade.
(Nova ekonomija)
BONUS VIDEO:
ISTORIJSKA AMERIČKO-RUSKA MISIJA: Pre 38 godina šatl "Diskaveri" je uspešno obavio zadatak
Preporučujemo
ŠEF POLICIJE OTAVE PODNEO OSTAVKU: Zbog neaktivnosti tokom protesta kamiondžija
15. 02. 2022. u 19:22
VANREDNO STANjE I U ONTARIJU: Najavljuju nove mere protiv kamiondžija koji protestuju
11. 02. 2022. u 17:45
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)