SVI GLEDAJU OPREMU RUSIJE I IZRAELA: Počeo sajam avijacije u Dubaiju, predstavljen ruski lovac "Šah-mat" vredan 25-30 miliona dolara (VIDEO)
U UJEDINjENIM Arapskim Emiratima, u Dubaiju, danas je otvoren sajam avijacije posle dve godine pauze zbog pandemije korona virusa.
Foto: Printskrin
Proizvođači aviona, kompanije Boing i Erbas, tradicionalno su bili zvezde prvog dana na konferenciji za novinare, a očekuje se da će ovogodišnja petodnevna izložba aviona biti manja nego ranije zbog smanjenog obima letenja i putovanja usled pandemije, preneo je AP. Oči su bile uprte i u defanzivnu vojnu avionsku opremu iz Rusije i Izraela, dodaje američka novinska agencija.
Glavna vest dana je dogovor Erbasa o prodaji 255 novih aviona raznim niskotarifnim avioprevoznicima. Sporazumom će "Vizer" oktupiti 102 nova aviona, američki "Frontijer" 91, meksički "Volaris" 39 i južnoamerički "DžetSmart" 23. U prodaju su uključeni i avioni A321neo i A321XLR.
U periodu pre pandemije, ovakva narudžbina bi koštala iznad 30 milijardi dolara, a kompanija Erbas je odbila da pruži detalje o ceni.
Rusija predstavila ruskog lovca "Šah-mat" u Dubaiju
Rusija je danas predstavila prototip svog novog ratnog aviona pete generacije "Šah-mat" na međunarodnom sajmu avijacije u Dubaiju. Kako se navodi, prototip je prvi put predstavljen u inostranstvu, prenosi agencija Rojters.
S tim u vezi, ruski ministar industrije i trgovine Denis Manturov izjavio je na „Dubai Er Šou“ da Moskva računa na interesovanje kolega sa Bliskog istoka za „Šah-mat“. Tamo je pogledao jedan od helikoptera predstavljenih na avio-salonu. Premijera lakog taktičkog aviona "Šah-mat" bila je u julu ove godine na avio-salonu MAKS. Tada je potpredsednik Vlade Rusije Jurij Borisov izjavio da već postoji prvi preliminarni kupac.
"Šah-mat" je laki lovac pete generacije sa jednim motorom koji će biti manje primetan za radare, pogodniji za manevrisanje i opremljen veštačkom inteligencijom. Njegovo maksimalno opterećenje će biti veće od sedam tona, a maksimalna brzina do dva maha. Kako je izjavio direktor "Rosteha" Sergej Čemezov, avion ce koštati između 25-30 miliona dolara.
Preporučujemo
TU-95MS I TU-22M3 NA MANEVRIMA: Grupni letovi i u noćnim uslovima u Sibiru (VIDEO)
10. 11. 2021. u 19:28
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)