NA JESEN GRADE MOST NA TARI! BiH i Crna Gora krupnim projektima jačaju ekonomsku saradnju
BOSNA i Hercegovina i Crna Gora zajednički će graditi novi međudržavni most na Tari, dug 180 metara, a izgradnja bi mogla početi već na jesen.
Foto D. Dozet
To je dogovoreno na jučerašnjem sastanku ministra komunikacija i transporta u Savetu ministara BiH Vojina Mitrovića i ministra kapitalnih investicija Crne Gore Mladena Bojanića. Na konferenciji za medije oni su istakli da je postignut dogovor da se formira radna grupa dva ministarstva s ciljem da do jula sprovedu potrebne aktivnosti kako bi potpisali sporazum o izgradnji mosta na Tari, na putnom pravcu koji povezuje Sarajevo i Podgoricu.
- Drumsko povezivanje Sarajeva i Podgorice najbitnije je infrastrukturno pitanje za dve zemlje - istakao je Mitrović.
On kaže da će izgradnja mosta na Tari, zajedno s nadzorom, koštati dva miliona evra i po polovinu bi finansirale dve zemlje.
Govoreći o putu od Foče do Šćepan Polja, Mitrović je naveo da je reč o 20 kilometara puta i da vrednost projekta koji se odnosi na Srpsku iznosi oko 72 miliona evra.
- Za most i put od Foče do Šćepan Polja glavni projekat je završen i postoje uslovi da se može krenuti u obezbeđivanje sredstava. Realno je da bi gradnja mosta mogla početi na jesen - rekao je Mitrović.
SARADNjA Mladen Bojanić i Vojin Mitović, FOTO Ministarstvo transporta BiH
Na tom putnom pravcu planira se i izgradnja integrisanog graničnog prelaza, sa crnogorske strane, koji će imati samo jedno zaustavljanje što bi uveliko olakšalo komunikaciju i prevoz putnika i robe.
Mitrović je ocenio da su integrisani granični prelazi izuzetno značajni kako bi drumski transport bio ubrzan i jeftiniji.
- Već ranije je dogovoreno da se dva granična prelaza rade na teritoriji BiH, a dva na teritoriji Crne Gore - istakao je Mitrović, navodeći da su razgovarali i o pojednostavljenom prevozu putnika uključujući linijski prevoz, budući da je turizam najznačajnija crnogorska privredna delatnost.
BOJANIĆ: DOĐITE NA ODMOR
MINISTAR kapitalnih investicija Crne Gore Mladen Bojanić posetu Sarajevu iskoristio je da pozove sve građane BiH da dođu u Crnu Goru na odmor.
- Što se tiče pandemije virusa korona, Crna Gora ima veoma dobre pokazatelje. Pozivam građane BiH da dođu, a mi ćemo se truditi da budemo što bolji domaćini - istakao je Bojanić.
Mladen Bojanić je naglasio da BiH i Crnu Goru ne opterećuju nikakva politička pitanja i da postoji dobra volja za unapređenje ekonomske saradnje.
- Razgovarali smo o problemima koji realno mogu da se reše u kratkom roku. Prepoznali smo da put Sarajevo - Podgorica ne služi na čast nijednoj zemlji. I sada sam prošao tim putem i po ko zna koji put se uverio u loše stanje, koje ne služi na čast nikome u Evropi - rekao je Bojanić.
Uveren je da most i integrisani granični prelaz mogu biti izgrađeni vrlo brzo i najavio da će već sutra biti formiran operativni tim dva ministarstva, kako bi sa projektom izašli pred investitore i međunarodnu zajednicu.
- Preduslov za dobru putnu komunikaciju je njena bezbednost, čime bi se ubrzala i razmena robe i dolazak ljudi u BiH i Crnu Goru. Krupni infrastrukturni projekti su ti koji mogu da obnove ekonomiju zemalja - naglasio je Bojanić.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SAMO NEKOLIKO SATI NAKON POBEDE NA SP: Argentina žestoko optužila Englesku i britansku mornaricu
ARGENTINA je ponovo otvorila spor sa Velikom Britanijom oko Foklandskih ostrva. Samo nekoliko sati nakon pobede nad Engleskom u polufinalu Svetskog prvenstva, Buenos Ajres je optužio britansku ratnu mornaricu za, kako tvrdi, „nezakonit upad“ u argentinske teritorijalne vode.
16. 07. 2026. u 14:34
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)