PUKLA BRUKA PRED CELIM SVETOM: Izetbegović napravio incident pred Savetom bezbednosti UN
PREDSEDNIK SDA Bakir Izetbegović odbio je učešće u sastanku o 25 godina Dejtonskog mirovnog sporazuma, na kojem su se obratili predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik i Dragan Čović predsednik HDZ-a BiH.
Foto: Tanjug
Izetbegović je preko Stalne misije BiH pri UN-u zatražio da bude pročitano njegovo pismo, u kojem navodi da je, kako kaže, pogrešan izbor učesnika iz BiH na liniji zabrinjavajućeg trenda zaobilaženja i ignorisanja bh. institucija.
Tvrdi da je reč o namernim pokušajima iz susednih država da derogiraju instituciiju Predsedništva, te da značajan deo njegovih ovlašćenja prenesu na predsednike tri političke partije.
Međutim, Stalna misija Ruske Federacije organizovala je ovaj sastanak upravo u formatu Aria, koji ne mora da sledi striktna pravila SB.
Određene članice SB UN tražile su da učestvuje Predsedništvo BiH, neko iz civilnog sektora i visoki predstavnik.
Kao kompromisno rešenje, pozvan je Valentin Incko, koji je zapravo svojim učešćem dao legitimitet ovakvom sastavu, odnosno tome da BiH predstavljaju politički predstavnici konstitutivnih naroda.
(RTRS)
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
EKSPLOZIV BIO SPREMAN: "Digli bismo u vazduh aerodrom na Grenlandu"
DVA MESECA pre izraelsko-američkog napada na Iran, Danska je bila spremna da oružano brani svoj suverenitet nad Grenlandom.
19. 03. 2026. u 14:12
Komentari (2)