SRPSKI POZIV ZA PRAVI ODZIV: Popis stanovništva u Severnoj Makedoniji
U Skoplju na više lokacija, kao i širom Severne Makedonije, osvanuli su bilbordi s pozivom Srbima da se odazovu na popis stanovništva, stanova i domaćinstava koji je, posle 19 godina, počelo da se sprovodi od 5. septembra i traje do 30. septembra.
Foto M. Stančić
Uoči obeležavanja Dana srpskog jedinstva, sloge i nacionalne zastave u organizaciji Srpskog kulturno informativnog centra SPONA, u oviru medijske kampanje za slobodno izjašnjavanje, postavljeni su bilbordi s pozivom građanima za odziv na tekućem popisu i slobodno iskazivanje svog srpskog porekla i etničke pripadnosti.
- Ako su ove boje tvoje, ne sakrivaj poreklo svoje! Srbin, Srpkinja, odvažno, jasno i glasno na popisu 2021! - napisano je na bilbordima.
Inače, juče je direktor Državnog zavoda za statistiku Apostol Simovski izjavio da su hakeri dva puta pokušali da provale u sistem popisa i da se veb sajt Zavoda nalazi pod stalnim pretnjama od hakerskih upada. Prema njegovim rečima to je i razlog što sajt radi "tako loše".
Simovski kaže da ne zna odakle dolaze ti napadi, ali da postoje grupe koje žele da ovaj proces propadne i javno pozivaju građane da se ne prijavljuju za popis.
Do sada je u procesu popisa registrovano više od 600.000 građana. Poslednji održani popis iz 2002. godine pokazivao je da je u zemlji tada registrovano 2.022.547 žitelja.
Od tog broja upisano je Makedonaca 1.297.981 ili 64,18 odsto, Albanaca 509.083 ili 25,17 odsto, Turaka 77,959 (3,85), Roma 53.879 (2,66), a Srba je bilo 35.939 odnosno 1,78 odsto.
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Najgori greh u kući: Zašto vas prate nevolje iako se trudite da budete pravedni
OTKRIJTE koji je to najgori greh u kući koji blokira uspeh i radost. Praktični saveti za povratak mira i sloge.
01. 05. 2026. u 21:38
Komentari (3)