JEDINSTVENO OTKRIĆE U BUGARSKOJ: Očuvani trački hram pronađen u džinovskoj humci (FOTO)
ARHEOLOZI su na obodima Plovdiva otkrili kompletno očuvan trački hram za koji se veruje da je sagrađen u 3. veku pre nove ere.
Foto: S.M.Jovanović
Na bogomolju su naišli tokom druge godine iskopavanja džinovske humke u južnoj industrijskoj zoni.
Tehnika izgradnje hrama je karakteristična za Tračane – suvo zidanje sa malterom od gline i peska u precizno definisanim razmerama.
Gradonačelnik Plovdiva Konstantin Dimitrov i zamenik gradonačelnika zadužen za arheologiju i kulturu Plamen Panov posetili su džinovsku humku, a direktor Arheološkog muzeja prof. dr Kostadin Kisjov, čiji tim je radio na nalazištu, pričao im je o otkriću i finalnoj fazi istraživanja, prenosi portal Sofija gloub.
-Praktično istraživanja sprovodimo već tri godine. Prvi put smo u Bugarskoj našli humku na čijem vrhu se nalazila srednjovekovna crkva iz 12. ili 13. veka. Oko nje se nalazi nekropola.
Međutim, groblje nije podignuto zbog crkve, već zbog tračkog hrama u osnovi. Sagrađena je na ovom mestu verovatno zbog blizine paganskog hrama iz prethodnog perioda.
-Ovo je bilo sveto mesto za stanovnike Filipopolja, rekao je Kisjov.
Dodao je da je struktura jedinstvena jer su raniji hramovi građeni pomoću helenističke tehnologije. U maloj prostoriji otkrivene su kosti sedam vrsta domaćih životinja, kao i ostaci glinenih posuda. To sve znači da je prostorija korišćena na žrtvovanje.
Panov je dodao da bi ovo nalazište moglo biti pretvoreno u arheološki park.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - RUSI NA POZICIJI: Viđeni tenkovi u Kurskoj oblasti
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
PUTIN KOMENTARISAO BRAK NAŠE PEVAČICE: "Srpkinja ti je žena? Oni to neće ukrasti! Srbi su pošteni i pristojni - ako si prepisao firmu na nju"
TOKOM razgovora Vladimir Putin ga je upitao ko je njegova supruga.
10. 07. 2026. u 21:56
Komentari (0)