DAO JE ŽIG SVOM VREMENU: Na vest o smrti Milana Blanuše (1943- 2025), vrhunskog crtača, grafičara, slikara i vajara
KAŽU mi neki prijatelji da je moje slikarstvo prilično subverzivno, a ja ih pitam: "Kako bi drugačije trebalo da izgleda slikarstvo danas?" Ono mora da bude kritički nastrojeno, sa žaokom, da nas dirne, da govori o vremenu i svetu, lošim pojavama u društvu. Upravo je to moja ideja.

Foto N. Fifić, arhiva Novosti
Ovako je, u jednom od mnogih intervjua, za "Novosti", govorio velikan naše likovne umetnosti Milan Blanuša (1943- 2025), grafičar, slikar, skulptor, koji nas je napustio, prekjuče u Beogradu, posle kraće i teške bolesti. Ovaj autor evropske reputacije, stvorio je u delima i upečatljivog junaka "čoveka u sivom", našeg savremenika u raljama biznisa, ratova, nekulture i svega ostalog, kako je govorio, što prati ovo naše vreme.
- Reč je o izuzetnom umetniku, koji je, iako grafičar po specijalizaciji, radio sjajne, angažovane slike, i jednako tako angažovane skulpture u terakoti - ističe istoričar umetnosti Savo Popović koji je pre gotovo deceniju Blanušine radove uvrstio u svoj autorski projekat "Vojnici na plaži", u Prodajnoj galeriji Beograd. - Njegov angažman nije ličio na propagandne letke, već je umetnost ostala u prvom planu. Tako nešto retko uspeva slikarima i vajarima, ali je on kao veliki umetnik uspevao da nikada ne zapadne u ćorsokake. Ostaće upamćene njegove monumentalne slike birokrata, koji u grupama "poziraju", ili uriniraju po ekskluzivnim nužnicima, a iste junake ovekovečio je, u nešto manjem formatu i u terakoti. I uradio ih je mnogo. Bio je workaholic. Međunarodni simpozijum "Tera" u Kikindi mu je često i tokom godine otvarao vrata, pa je nekada i po nekoliko meseci provodio tamo stvarajući.
Rođen u Jagodini 1943. godine, Blanuša je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1967. diplomirao odsek slikarstva u klasi Ljubice Cuce Sokić. Postdiplomske studije završio je na Državnoj visokoj školi za likovne umetnosti u Braunšvajgu 1971, a specijalizaciju grafike na Visokoj školi za likovne umetnosti u Frankfurtu na Majni 1978. Bio je redovan profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Samostalno je izlagao u zemlji, ali i van nje, i to u Braunšvajgu, Kelnu, Koperu, Mariboru, Parizu... a učestvovao je i na brojnim kolektivnim izložbama širom sveta. Nisu ga mimoilazile ni nagrade, ni priznanja. Dobitnik je "Politikine" nagrade iz fonda "Vladislav Ribnikar", nagrade Oktobarskog salona, Zlatne palete ULUS-a, nagrade za crtež na izložbi "Crtež i mala plastika", prve nagrade Bijenala mediteranskih zemalja u Aleksandriji. Voleo je džez. Svirao saksofon.
"Sportisti" ostali u ateljeu
NjEGOV poslednji ciklus u terakoti posvećen sportistima, ostao je nepoznat široj javnosti, i nadam se da će ih neka od naših institucija, ili galerija uskoro predstaviti publici - otkriva Savo Popović, dodajući da je poslednjih godina, iako je imao atelje u Beogradu, najviše vremena provodio u ateljeu u Vršcu. - Bio je i izuzetno posvećen profesor, koga su studenti voleli. Jedan izuzetan čovek i ličnost.
Poslednjih 15 godina najintenzivnije je sarađivao sa galerijom "Rima", koja mu je organizovala četiri izložbe, po dve u svojim prostorima u Kragujevcu i Beogradu. Za Blanušin profesionalizam u ovom zajedničkom poslu, osnivač i vlasnik "Rime", Aleksandar Milojević, kaže da ima samo reči hvale.
- Pre svega bio je sjajan čovek i vrhunski stvaralac - nastavlja sagovornik. - Jedini je od naših umetnika koji je uspeo da u sve četiri discipline - crtežu, slici, grafici, skulpturi - dosegne vrhunske domete. A o njegovom nesebičnom pedagoškom radu, najviše govore uspesi njegovih studenata, među kojima su naši vodeći umetnici srednje generacije.
Saradnja sa "Rimom" trajala je do poslednjih dana, pre odlaska u bolnicu početkom maja, i kako navodi Milojević, neprekidno su bili u planovima za nove projekte:
- Od njih nećemo odustajati, pa ćemo, iako Blanuša više nije sa nama, to i realizovati. Njegovu izložbu u Beogradu, sa novim delima, planiramo za septembar, oktobar. Za njegovu umetnost vreme nastavlja da radi.
Ispraćaj Milana Blanuše održan je 21. maja, ispred kapele na Starom groblju u Vršcu, gde je i sahranjen.

OGLASIO SE ORBAN: Izdao veliko upozorenje zbog Irana
MAĐARSKI premijer Viktor Orban upozorio je da bi, u slučaju da se Iran raspadne zbog trenutnog rata, region mogao da postane neupravljiv i van kontrole, što bi imalo ozbiljne globalne posledice.
20. 06. 2025. u 10:34

ŽESTOKA PRETNjA TRAMPU IZ MOĆNE DRŽAVE: Ako se SAD uključe u rat, napašćemo vas
MOĆNA šiitska milicija iz Iraka, Kataib Hezbolah, koja ima podršku Irana, zapretila je napadima na američke vojne baze širom Bliskog istoka ukoliko se administracija Donalda Trampa odluči da interveniše u eventualnom sukobu između Izraela i Irana.
20. 06. 2025. u 09:27

CECINA KUMA ZVERSKI UBIJENA U SAČEKUŠI: Izrešetali je iz heklera sa prigušivačem - mladi život ugašen u cik zore
SVETLANA Ceca Ražnatović i Željko Ražnatović Arkan upoznali su se 11. oktobra 1993. godine na proslavi dana Srpske dobrovoljačke garde u Erdutu, a već 19. februara 1995. godine izgovorili su sudbonosno "Da" pred prijateljima i porodicom.
20. 06. 2025. u 15:23
Komentari (0)