PLAĆAJU UCENE, A NE DOBIJAJU NAZAD PODATKE: Povećan broj žrtava sajber kriminalaca
VIŠE od polovine, tačnije 56 odsto žrtava ransomvera (učenjivačkog, štetnog softvera), prošle godine platilo je otkup kako bi povratilo pristup svojim računarskim podacima, rezultati su globalnog istraživanja u kome je učestvovalo 15.000 korisnika, a koje je sprovela kompanija Kaspersky.
FOTO: Depositphotos
Za čak 17 odsto njih plaćanje otkupa nije u startu garantovalo povratak ukradenih podataka.
Ransomver je vrsta malvera koji kriminalci koriste za iznudu. On čuva podatke za otkup pomoću šifrovanja ili tako što korisnicima onemogućava pristup njihovom uređaju. Procenat žrtava koje su prošle godine platile otkup kako bi povratile pristup podacima bio je najveći među populacijom između 35 i 44 godina. Zanimljivo je da je među onima starijim od 55 otkup platilo samo 11 odsto korisnika.
Ipak, bilo da su platili ili ne, samo 29 odsto žrtava je nakon napada uspelo da povrati sve svoje šifrovane ili blokirane fajlove. Polovina je izgubila bar neke fajlove, trećina značajnu količinu, a 18 odsto tek mali broj. Međutim, 13 odsto je izgubilo gotovo sve podatke!
Pokazalo se da plaćanje ne garantuje vraćanje podataka, već samo podstiče sajber kriminalce da nastave sa ovom praksom. Četiri od 10 ispitanika tvrdi da su za godinu dana imali posla sa ransomverom.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
UHAPŠENO 8 SAJBER-KRIMINALACA: Hakovali i otimali telefone pozantim ličnostima
10. 02. 2021. u 00:42
ZLOČIN BEZ KAZNE: Hrvatski državljanin godinama vara srpske preduzetnike
28. 09. 2020. u 16:44
HAKERSKIM NAPADIMA DO NOVCA: Hapšenje u Stanarima zbog sajber kriminala
21. 09. 2020. u 09:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
PUTIN NAJAVIO PAKAO ZA UKRAJINU: Odgovorićemo nekoliko puta snažnije
PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin izjavio je da će odgovori Moskve na udare po ruskoj teritoriji biti „uzajamni, ali nekoliko puta snažniji“.
13. 07. 2026. u 17:41
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)