KOLIKO JAK ZEMLJOTRES BI MOGAO DA POGODI SRBIJU? Seizmolog otkriva - tada nemate kontrolu nad telom
SEIZMOLOŠKINjA Slavica Radovanović izjavila je danas da je hrvatsko područje trusnije od srpskog i da je maksimalna magnituda zemljotresa koji bi mogao da pogodio Srbiju iznos šest.
Foto: Printscreen/Depositphotos
- Nemojte da vam to izgleda malo. U centralnoj Srbiji su registrovani zemljotresi magnitude 5,9 - poručila je ona.
Komentarišući jučerašnje potrese u Hrvatskoj ona je objasnila kako je došlo do potresa.
- Svi seizmolozi koji prate situaciju u našem regionu su se pitali kako su se dogodila dva zemljotresa magnitute pet, a da posle njih nije usledila serija naknadnih udara. To navodi na sumnju da se može, u nekom vremenskom periodu, dogoditi taj glavni udar koji ima visoku magnitutu – često jednu, do jednu i po jedinicu po Rihteru veću od prethodnih. Na novih pet, kad dodate to, dobićete ovaj zemljotres koji je juče bio glavni. Međutim, niko nije mogao da kaže da će se to dogoditi odmah sutradan - rekla je ona.
Prema njenim rečima, zemljotres od pre dva dana je bio uvodni udar, dok je jutrošnje podrhtavanje tla, nakon jučerašnjeg razornog zemljotresa, zapravo smirivanje.
- To je jedan stvarno jak zemljotres. Vi kod takvog podrhtavanja tla gubite ravnotežu, ne možete da izađete iz stana, iz automobila. Na 6,2 Rihtera vi nemate kontrolu nad svojim telom - navodi ona.
(Sputnjik)
Preporučujemo
DA LI NAM PRETI JOŠ POTRESA: Ceo region u strahu, seizmolog objašnjava šta je presudno
29. 12. 2020. u 15:53
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NESTAO PRE 20 GODINA, PRONAĐEN MRTAV U ŠIBLjU: Telo identifikovano po zubima, MISTERIJA i dalje nije rešena
Rasel Skozi, IT stručnjak iz Velsa koji je nestao 2002. godine, pronađen je mrtav posle više od 20 godina u gustom šiblju nedaleko od Svonsija. Njegovi posmrtni ostaci identifikovani su pomoću stomatoloških kartona, ali...
24. 07. 2026. u 16:35 >> 17:07
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
KAMERA OSTALA UPALjENA: Pobegao od medveda na Tari na drvo, a onda ga je ugledao odozdo (VIDEO)
NA PLANINI Tara ljubitelji prirode su nedavno, prilikom šetnje, sreli medveda, objavljeno je u Fejsbuk grupi "Ljubitelji planine Tare".
26. 07. 2026. u 12:14 >> 13:15
Komentari (0)