TAJNE SRPSKE SREDNJEVEKOVNE HIRURGIJE: Manastir "Mažići"na tromeđi Srbije,Srpske i Crne Gore (FOTO)
HRAMOVNA slava manastirske crkve "Sv. Đorđa" u Mažićima je "Đurđic" (16.novembar), ali ovaj Hram, sagrađen u 12.veku, a više puta rušen i obnavljan, svakodnevno posećuju vernici.
R. M.
Reporter "Novosti" se tu susreo sa Milanom Kićevcem, filmskim režiserom, a predsednikom crkvene opštine u Budimpešti.
Sa kumom Uglješom Bulatović, rodom iz Herceg Novog, a godinama nastanjen u Fekešiću, u Mažiće je doputovao, drugi put, nakon pauze od 20 godina.
- Bilo je to vreme kada se iz ruševina podizao ovaj manastir i radostan sam što sam ga zatekao u ovako dobrom stanju, obnovljenog iz temelja. Tu sam bio sa vladikom Filaretom i monahom Kiprijanom 1999. godine, a sada ni jednog od njih tu nema.Manastirom upravlja igumanija Evsevija. Geološkim istraživanjima, ovde su otkrivene i praistorijske humke iz ranog bronzanog doba, pa ostaci srednjevekovne bolnice i hirurški instrumenti iz 12. veka, slični današnjim, a služili za operacije na lobanji. Ovo je zaista zavetno mesto, vredno poštovanja i zato sam mu se vrati posle 20 godina-kaže za "Novosti"Milan Kićevac stanovnik Budimpešte.
R. M.
Mnogo više informacija o manastiru Mažići, odnosno Orahovica, pod kojim imenom se sreće u istorijskim izvorima, ima arheolog Savo Derikonjić direktor Zavičajnog muzeja u Priboju.
- Manastirska crkva "Sv.Đorđe" je dimenzija 15 h 6 mrtara, a prvu obnovi ovog hrama je izvršio kralj Milutin. Po četvrti put, gotovo iz temelja je obnovljena u periodu 1999.-2004. godina. Spada u šest najznačajnijih srpskih manastira i pod zaštirom je Republike Srbije.U nedovršenim istraživanjima, a na bazi prvih sondiranja, veruje se da ovaj lokalitet pod zemljom skriva blizu 2.000 skeletnih ostataka.Pronašli smo i nekoliko hirurških instrumenata i naočale, sliče onim "lenonkama" koje je nosio Džon Lenon,legendarni "Bitlis"-kaže za "Novosti" arheolog Savo.
Manastir Mažići nalazi se 14 kilometara od Priboja,na levoj obali Limskog jezera.
Preporučujemo
KOPIJA TROJERUČICE ČINI ČUDA: Zbog ikone presvete Bogorodice ovu crkvu pohode vernici iz svih krajeva Srbije (FOTO)
16. 07. 2020. u 11:37 >> 10:45
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)