PROGNOZA NEDELJKA TODOROVIĆA ZA NAREDNE DANE: Ovo će biti najhladnije jutro, a najviše padavina biće u dva dela Srbije
Kiša, sneg, naglo zahlađenje i rizik od poplava obeležiće naredne dane, dok će najhladnije jutro od početka godine biti u petak, upozorava meteorolog Nedeljko Todorović.
Foto: Printskrin RTS/Milena Anđela/ilustracija
Srbija je ušla u izražen kišno-snežni period, koji će, prema najavama meteorologa, trajati najmanje do početka naredne sedmice. Količina padavina već je premašila mesečni prosek, a do ponedeljka će u pojedinim krajevima dostići i dvostruku vrednost uobičajenu za januar.
Velika količina padavina
"Ova epizoda padavina, koja je počela početkom januara, već je premašila prosečnu mesečnu količinu, a u narednim danima će dostići i dvostruko veću vrednost", rekao je meteorolog Nedeljko Todorović.
Najveća količina padavina očekuje se u zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji, gde zbog dotoka vode iz Crne Gore postoji povećan rizik od izlivanja reka i bujičnih tokova.
Najhladnije jutro u petak
Prema prognozama, nakon prestanka padavina i kratkotrajnog razvedravanja u četvrtak popodne, uslediće izraženo zahlađenje. Petak će doneti najhladnije jutro od početka godine, naročito u Beogradu i centralnim delovima zemlje.
"Minimalne temperature u Beogradu kretaće se od minus sedam do minus deset stepeni, ali će tokom dana doći do priliva toplijeg vazduha, pa će dnevne temperature biti u blagom plusu", rekao je Todorović.
On je dodao da će se nastaviti smenjivanje toplijih i hladnijih perioda, uz pojavu kiše i snega, ali bez dugotrajnih ekstrema.
Sneg, poledica i upozorenja
Sneg će se zadržati u pojedinim delovima zemlje do početka naredne sedmice, što može dovesti do pojave poledice u jutarnjim i noćnim časovima. Republički hidrometeorološki zavod već je izdao upozorenja na potencijalno opasne vremenske pojave.
"Kada se sneg tokom dana delimično otopi, a noću ponovo zaledi, stvaraju se opasni uslovi, posebno u saobraćaju", upozorio je Todorović.
On je dodao da će konačna ocena zime moći da se da tek krajem februara, naglasivši da su sećanja na vremenske prilike često varljiva i da su snežne zime u Srbiji i ranije imale izražene oscilacije.
- Prognoza na period duži od 5 do 8 dana nisu pouzdane, a mi smo tek na sredini zime - kaže meteorog.
Sneg na početku godine lako može da bude i jedini u Beogradu tokom zime, ali ne sme nas iznenaditi ako se ponovi krajem februara, rekao je Nedeljko Todorović.
Podsetimo, u Srbiji je već danima izuzetno hladno, a prava zima pokazala je svoju snagu 4. januara, kada je sneg okovao gotovo celu zemlju. Nakon snega usledio je novi problem – ledena kiša koja je padala tokom cele noći na severu, zapadu i u centralnoj Srbiji. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je sinoć dramatično upozorenje da zbog ove vremenske pojave može doći do problema u saobraćaju i snabdevanju stanovništva životnim namirnicama, toplotnom i električnom energijom.
BONUS VIDEO - EKSKLUZIVNO! "Novosti" uoči Božića sa ministrom Malim na gradilištu Ekspa
Preporučujemo
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)