DAN ŽALOSTI U SRBIJI ZBOG STRADALIH U DOMU ZA STARE U BARAJEVU
NA TERITORIJI cele zemlje je Dan žalosti zbog osmoro stradalih u požaru u domu za smeštaj odraslih i starijih u beogradskoj opštini Barajevo.
Foto: Tanjug
Na državnim institucijama i ustanovama zastave Srbije su spuštene na pola koplja, a mediji i kulturne ustanove dužne su da svoj program prilagode Danu žalosti.
Osam osoba je stradalo, a sedam povređeno u požaru koji je izbio 20. januara u staračkom domu u Barajevu, zbog čega je Vlada Srbije odlučila da se 22. januar proglasi za Dan žalosti.
Prema Zakonu o obeležavanju Dana žalosti, organi i organizacije, kao i druga pravna lica koja ističu zastavu, dužna su da zastavu Republike Srbije spuste na polovinu jarbola, odnosno koplja, uz odgovarajuće osvetljenje noću.
Radiodifuzne organizacije za informisanje javnosti na teritoriji Srbije, dužne su da u svojim programima, uključujući i emisije namenjene inostranstvu, umesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom, emituju muziku i emisije prikladne Danu žalosti.
Muzeji, pozorišta, bioskopi, organizacije koje imaju muzičko-scenske programe, arhive i druge ustanove u oblasti kulture obavezni su da svoje programe prilagode Danu.
Dan žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima obeležava se spuštanjem na pola jarbola ili na pola koplja zastave Srbije i zastava sportskih klubova, a ako je reč o sportskim susretima međunarodnog značaja onda i spuštanjem zastava međunarodnih sportskih organizacija na pola jarbola ili na pola koplja.
Za vreme Dana žalosti je zabranjeno emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija ukazalo je na potrebu da sva sredstva javnog informisanja potpuno poštuju Zakon o obeležavanju dana žalosti na teritoriji Srbije.
(RTS)
"VI STE ČOVEK U OČAJNOM POLOŽAJU" Orban uputio brutalnu poruku Zelenskom: Svako će dobiti ono što zaslužuje
MAĐARSKI premijer Viktor Orban uputio je poruku ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom na društvenoj mreži Iks u kojoj navodi da mu se čini da "nećemo moći da dođemo do razumevanja".
22. 01. 2026. u 17:27
TRAMP SAOPŠTIO UDARNU VEST O GRENLANDU U DAVOSU
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp rekao je da neće koristiti silu protiv Grenlanda.
21. 01. 2026. u 15:13
KOLINDA SKOČILA U LEDENO MORE: "Vidi se da iz aviona da je AI" - mnogi ne veruju njenom snimku sa Antartika (VIDEO)
BIVŠA predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović skočila je u ledeno more na Antartiku, a snimak tog skoka objavila je na svom nalogu na društvenoj mreži Instagram.
22. 01. 2026. u 10:10
Komentari (0)