SREĆAN KO DOČEKA PENZIJU!? U CG značajno izmenjen Zakon o PIO pod izgovorom diskriminacije
USTAVNI sud ukinuo je deo člana iz Zakon o PIO, pa su uslovi za odlazak u penziju značajno izmenjeni ili, kako ocenjuju u Uniji slobodnih sindikata, gotovo nedostižni. Sudije su ocenile diskriminatorskim odredbe koje su propisivale da žene stiču pravo na starosnu penziju sa 64 godine, dve ranije nego muškarci. Pravo na penziju sada se može ostvariti samo sa 40 godina radnog staža.
Foto Shutterstock
Iz Unije slobodnih sindikata ovakvu odluku nazvali su bezumnom. Ukidanjem spornog člana i muškarci i žene će imati samo jednu mogućnost za odlazak u starosnu penziju, a to je 40 godina staža osiguranja i 61 godina života.
- Ukoliko ste imali sreće da zasnujete radni odnos između 18. i 20. godine života i da u kontinuitetu radite - da niste žena kojoj je onemogućeno da u punom kapacitetu učestvuje na tržištu rada zbog materinstva; ukoliko niste "žrtva tranzicije"; ukoliko niste jedna od, u proseku 11.000 osoba, koje duže od tri godine čekaju na zaposlenje, možda vas ovako postavljeni uslov za ostvarivanje prava na penziju neće zabrinuti - naveli su iz USSCG.
Izmene nikom ne donose dobro
PREDSEDNICA Foruma žena Socijaldemokrata Ivana Raščanin Radičević ocenila je da izmene ne donose dobro nikome.
- Ustavni sud je zaključio da su muškarci diskriminisani u odnosu na žene, pa je ukinuo celu odredbu člana 17, čime je sve stavio u nepovoljan položaj. Ovakva odluka nikako nije korak u izgradnji pravednog i održivog sistema PIO, već naprotiv - poručila je Raščanin Radičević.
Kako dodaju, s obzirom na to da su dva elementa, godine staža i godine starosti, kumulativan uslov za sticanje prava na starosnu penziju, lako se da zaključiti da će mnogobrojni muškarci, a pogotovo žene, morati da rade preko 70 godina života da bi stekli pravo na penziju.
Iz USSCG su objasnili da su žene mogle da biraju da li će ostati na tržištu rada do navršene 66. godine života kao i muškarci, ili će iskoristiti priliku da se penzionišu, što je predstavljalo nesporno pozitivnu diskriminaciju.
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (0)