PLENUM 083 REAGOVAO NA UVREDE NA RAČUN KOVAČEVIĆA: Važno je javno osuditi ovakve ispade
POVODOM gnusnog verbalnog napada na gradonačelnika Nikšića Marka Kovačevića, oglasili su se iz Plenuma 083 saopštenjem koje prenosimo u celosti.
Foto: V. Kadić
- Danas smo bili u prilici da svedočimo nečasnom gestu jednog ovdašnjeg jurišnika: dotični je, očigledno opterećen patološkom mržnjom, izvređao porodicu predsednika Opštine Nikšić.
Da li je ovo prvi put da srodnici javnih funkcionera predstavljaju metu verbalnih napada, uz podrazumevajuće pretnje fizičkim nasiljem? Nažalost, nije.
Zašto je, onda, baš sada važno javno osuditi ovakve ispade? Čin osude je važan zato što ovaj napad nije plod isključivo ličnih slabosti onog koji vređa, nego predstavlja pretposljednji stadijum jednog zlokobnog procesa dehumanizacije cele nacionalne i verske zajednice - upravo one čijim se članom doživljava i Marko Kovačević. Posljednji stadijum - ostvarenje pretnji u vidu fizičkog nasilja - jeste nešto od čega nas deli isključivo odsustvo zakonske sankcije. Ko može garantovati to odsustvo, odnosno nesmetanu realizaciju posljednjeg čina? Samo onaj koji bezmalo dve decenije satanizuje jednu zajednicu i čeka povoljan trenutak da se, pod izgovorom geopolitičke nužnosti, sa istom i obračuna.
Ono što je, u postsocijalističkom kontekstu, započeto pamfletima u negdašnjem Crnogorskom književnom listu, nastavljeno je sporadičnim istupima državnih zvaničnika tokom prethodne dve decenije, a osnaživano je kulturno-prosvetnom politikom same države.
Do čega nas je to dovelo? Rezultati su, uistinu, poražavajući, ali sasvim očekivani: u delu javnosti je posve normalizovano stanovište prema kome je samorazumljivo ukoliko poslanica SDP-a ovdašnje Srbe nazove posrbicama, bivši premijer pravoslavcima implicitno obeća olujno iseljenje, poslanica URA-e navede da izbeglice neprikladne nacionalnosti ne treba da dobiju državljanstvo, a aktuelni gradonačelnik Podgorice javno lamentira nad činjenicom da nacionalno pitanje u Crnoj Gori nije riješeno po uzoru na Hrvatsku. Šta je sledeće? Radna akcija na egzotičnom ostrvu za sve one koji popiju ruski čaj, u knjižari zatraže Sveto pismo ili puste neku pesmu na ekavici?
Upravo iz ovakve politike se, odozgo naniže, stvara ambijent u kome javno ispoljavanje mržnje ne samo što biva nekažnjivo, nego je, zavisno od učinkovitosti, podložno nagrađivanju.
Razlog više da se na ogavne napade iz dobro poznate kuhinje odgovori uvek, jasno i glasno. Jer, danas su napadnuti Marko Kovačević i njegova porodica, a već sutra to može biti bilo koji građanin čija se politička, nacionalna i verska pripadnost, mereno uzusima šovinističko-kriminalnog kartela, ne smatra prikladnom- navodi se u saopštenju.
Preporučujemo
SKUP ZA RUSIJU U NIKŠIĆU: Nikšićani dali podršku predsedniku Putinu
06. 03. 2022. u 20:12
"SVE JE RUSIJA, SAMO JE KOSOVO SRBIJA!" Podrška pravoslavnoj braći iz Nikšića - Putine, Srbine! (VIDEO)
28. 02. 2022. u 19:16 >> 19:17
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ORBAN SE OGLASIO ZBOG SITUACIJE U ZEMLjI: Izdao hitno upozorenje
LIDER mađarske opozicione stranke Fides i bivši premijer zemlje Viktor Orban optužio je danas vladu stranke Tisa da vodi zemlju ka diktaturi, nakon polemike izazvane izjavama bivšeg predsednika Janoša Adera o planiranim smenama državnih funkcionera.
05. 07. 2026. u 12:34
Oglasila se Kosjerina posle vesti da je Mirka menja u kvizu "Ja volim Srbiju": "Tako su stajale stvari..."
VEST da bi glumica Mirka Vasiljević od septembra mogla da preuzme voditeljsku ulogu u kvizu "Ja volim Srbiju", umesto dosadašnje voditeljke Dragane Kosjerine, izazvala je veliku pažnju javnosti.
05. 07. 2026. u 21:54
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (0)