ЗВЕЗДА ИСПУСТИЛА ЧУДО: Црвено-бели имали подвиг у рукама, а онда се Жалгирис нестварно спасао и славио двоструки тријумф

20. 01. 2023. у 20:47 >> 20:47

ЦРВЕНА звезда није успела да оствари нову победу на међународној сцени: Евролига је у 20. колу за њу имала заказано гостовање у Каунасу, а Жалгирис се тамо реванширао за пораз у Србији - након 77:73 за црвено-беле у Београду, литвански гигант је пред 15.000 својих гледалаца победио госте резултатом 71:66 после изузетно узбудљиве утакмице. Тиме је и освојио цео плен са овог меча, а и у евентуалном одлучивању који ће од ових тимова ићи у плеј-оф, ако буду исти по броју бодова, имаће предност због кош-разлике у међусобним дуелима.

EuroleagueTV

Врло дуго је, и то самог почетка, тренер шампиона АБА лиге, Душко Ивановић, имао разлога за нервирање. Његови играчи су много пута губили лопту (у десет наврата до полувремена), бирали су чешће да шутирају на лошији начин од оног који се учи у основама кошарке, а када се томе дода громогласна подршка коју је Жалгирис имао од својих присталица, и не чуди што је домаћи тим константно водио.

Нарасло је то у једном тренутку и на великих 30:18, када се разгоропадило несуђено Звездино појачање, Акиле Полонара, убацивши за свега 3-4 минута десет поена, од чега осам у низу.

Ипак, подизање борбености, боља скок-игра, нарочито после сопствених промашаја, те спретне Вилдозине руке, а тројке Бентила и Холанда, вратиле су Звезду у живот. Нарочито када је поменутом тандему Лука Вилдоза помогао и својим погоцима, те је серијом 10:2 готово обисан онај велики заостатак.

На велики предах се, међутим, отишло са осетних +8 у корист Жалгириса, који је боље шутирао из игре, али и готово двоструко мање пута губио лопту од супарника.

"Потребно нам је стрпљење, како бисмо смањили број киксева. То и боље грађење позиција приликом скокова", рекао је Ивановић на полувремену, а управо то се и догодило у трећој деоници. Чудесној, из угла Звезде.

Ту четвртину црвено-бели су добили са чак 26:12 уз фантастичну игру у одбрани, разиграног Петрушева који је после два поена у првом полувремену, у тих десет минута постигао десет, а како су се одлично у нападу сналазили и борбени Митровић, и брзи Недовић, а Вилдоза одлично дириговао, Добирћева тројка је одвела тимове на 50:56 пред последњи обавезни одмор.

А након њега на терену је било "свега и свачега". И хладнокрвности Петрушева, и судијских, са минут закашњењеа, одузимања једног поена Звезди (јер је поменути млади ас дао кош за који се мислило да је тројка, али је то накнадно "преправљено), било је и скок-шутева после промашаја саиграча, за кош уз звук сирене за крај напада (Лука Митровић), али се после 57:64 чинило да ће гости моћи да мирно приведу меч крају у своју корист.
Било је све само не мирно.

А на крају није ни завршено у корист Звезде.

Вилдоза је помало дивљао шутирајући са осам, девет метара, што је омогућило супарнику да смањује предност, па да изједначи, а онда и Улановасовом тројком да поведе. Невероватну драму је окончао киксом - поменути Звездин Аргентинац.

Уводећи лопту у игру, погодио је Димсу, лопта је потом ударила Вилдозу коју је остао ван терена, па је Жалгирис на +3 дошао у посед, а онда новом тројком капитена, Едгараса Улановаса, дошао до недостижних 70:64.

Недовић је, на 26,2 секунде смањио то на четири разлике, али је било прекасно да се изведе чудо у виду ношења оба бода из Литваније. Што је још горе по Звезду, изгубила је са већом разликом него што је овог ривала победила у Београду.

Статистика

Евролига, 20. коло
Жалгирис - Црвена звезда 71:66
(20:14, 18:16, 12:26, 21:10)
Жалгирис: Тејлор 2, Лекавичиус 7, Хејс 6, Калниетис није играо, Смитс 10, Бирутис 2, Лукосинас није играо, Браздеикис 7, Полонара 10, Димса 7, Буткевичиус 7, Улановас 13
Црвена звезда: Холанд 3, Вилдоза 9, Лазаревић 2, Митровић 4, Лазић 3, Добрић 5, Ивановић, Недовић 11, Марковић, Кузмић 5, Петрушев 16, Бентил 8

КРАЈ! Жалгирис - Црвена звезда 71:66

40' - Литванци су фаулирани, промашили су прво бацање, дошли потом до 71:66. Још 20 секунди

40' - Недовић погађа за два поена, 70:66 води Жалгирис, тајмаут. Још 26 секунди...

40' - Нестварни Едгарас Улановас постиже још једну тројку. Делиријум у хали.

40' - Ивановић не може да верује шта се десило. Вилдоза је, уводећи лопту у игру, погодио ривала (Димсу), а онда је та лопта ударила Аргентинца - и отишла у аут. Жалгирис има +3, има и напад, уз 55,4 секунде до краја.

39' - Сто и десет секунди до краја. Недовић је кренуо у продор, пао приликом судара, шутирао - и то непрецизно. Лопта за домаћине. А онда Улановас даје тројку, цела хала скаче од одушевљења!

39'  - Душко Ивановић је позвао "акцију број 4". Видећемо како ће то протећи...

Ивановић током тајмаута у Каунасу / EuroleagueTV

38' - Опет Вилдоза шутира са осам, девет метара, опет непрецизно - али не греши с дистанце Томас Димса. Тројком поравнава на 64:64, тајмаут тражи Душко Ивановић.

38 - Улановас приближава Жалгирис на 61:53, још два минута и пет секунди до краја, Звезда у нападу.

38' - Опет Звезда није одиграла добро напад, услед одличне одбране Жалгириса. Још један шут уз звук сирене, изнуђен, из неизграђене позиције. Лопта за Литванце, још 2:21 до краја, Звезда има 59:64.

37' - Спетљали су се црвено-бели, Митровић то пробао да исправи борбеношћу, али је уследио промашај из левог угла. Срећом по Звезду, промашује и Димса који је хтео да да тројку за Жалгирис. Црвено-бели траже тајмаут.

Детаљ са меча Жалгирис - Црвена звезда / EuroleagueTV

37' - Тајмаут је тражио домаћин, који је потом поентирао преко Хејса - 59:64

36' - Петрушев је офанзивним скоком (13. Црвене звезде) "исправио" далекометни промашај Вилдозе, до ког је потом опет дошла лопта, а он увећао предност на 57:64. Имала је Звезда шансу да то увећа, јер је ривал погрешио, али је Хејс успео да јој одузме лопту. Још 4:15 до краја.

34' - Звезди је одузет један поен, јер су судије прегледањем снимка утврдиле да Петрушев није дао тројку, већ двојку, те није требало да буде 53:59, већ 53:58. Тако да сада није 55:61, већ 55:60.

33' - Лука Митровић је постигао кош, али ће судије прегледати снимак, да виде да ли је скок-шут био пре истека времена за напад. Да, шут је био добар - Звезда води 55:61.

32' - Хладнокрвни Петрушев погађа тројку, својим 15. поеном доноси 53:59 Звезди, која је могла и да увећа то у следећој акцији, али Добрић губи лопту, те Тејлор смањује заостатак домаћих на 55:59

31' - Црвено-бели су се надали да ће наставити како су завршили претходни период меча, али је први кош, и то тројку, на старту четврте деонице дао домаћин - 53:56

Крај чудесне треће четвртине за Звезду, која ју је добила са 26:12 - Петрушев је догурао до 12 поена, а Добрићева тројка уз звук сирене донела црвено-белима великих 50:56!

Огњен Добрићчпогађа тројку на крају треће четвртине / EuroleagueTV

28' - Петрушев са лепом блокадом, а онда и лепа вест за црвено-беле, опорављени Никола Ивановић по први пут улази на терен. Митровић даје одмах потом кош, а онда Митровић одлично игра одбрану и то омогућава Петрушеву да преко Полонаре поентира! Звезда води са 50:51!

27' - Бентил је изгледа "само" добио ударац руком међу препоне. Смешка се на клупи, по свој прилици ће моћи да заигра у наставку меча. Још три минута до краја треће деонице, Петрушев је на линији за слободна бацања, Звезда губи са 50:45.

26' - Пех за Звезду! Бентил излази, шепа... Лазаревић за то време погађа кош ривала, који је поентирао и пре тога, а преко Браздеикиса тројком дошао до 50:45.

25' - Каква секвенца... Оба тима су пропустила по напад, а Вилдозина "крађа" је омогућила Недовићу продор. Када је осетио да је фаулиран, Недовић се подигао на шут за три поена, али неким чудом није досуђен прекршај над њим. Док се он хватао за главу, његови борбени саиграчи су ем дошли до лопте која је излазила, ем на лепу Лазаревићеву асистенцију постигли кош - 45:43.

25' - Пропушта Кузмић шансу да донесе Звезди вођство, после лепог додавања Бентила, а тројка Лекавичијуса доноси 45:41 домаћину. Душко Ивановић тражи тајмаут.

24' - Жалгирис опет даје два поена, а Звезда опет три (Недовић) - само је 42:41 за Литванце

23' - Трећи узастопни пут промашују домаћи играчи, сада Хејс из рекета, а након одласка Жалгириса на +5 Вилдоза тројком приближава Звезду на 40:38.

22' - Недовић одлично продире кроз одбрану ривала, смањена предност Жалгириса на само 38:35.

21'- Бентил до свог шестог поена долази другом тројком - 38:33.

21' - Почело је друго полувреме

"Потребно нам је стрпљење, како бисмо смањили број киксева. То и боље грађење позиција приликом скокова", рекао је Душко Ивановић на полувремену.

Тренутак када је Недовић дао кош пред сам крај прве четвртине на мечу Жалгирис - Звезда / EuroleagueTV

Крај полувремена, Звезда губи са 38:30. Недовић није успео да, као на крају прве четвртине, постиге кош, сада је био блокиран. Десет поена је Акиле Полонара дао за Жалгирис, а шест Петрушев за Звезду. која је шутирала 47,6% за два поена, а 27,3% (3/11) за три. Имала је 19 скокова, од тога девет у нападу, али и 10 изгубљених лопти. Жалгирис је изгубио лопту само шест пута, имао је 15 скокова, а шутирао 56,3% за два поена, а 4/13, односно 30,8% за три.

20' - Лекавичиус из продора доноси 38:30 домаћину, а онда фаулира Вилдозу на 7,1 секунди пре краја друге четвртине. Жалгирис још није изашао из бонуса, Звезда ће убацити лопту са стране.

20' - Два напада Звезда није искористила у низу, најпре због Хејсове блокаде Петрушева, а онда и због једне лоше шутерске процене. Жалгирис је у нападу, још 33,9 секунди до краја друге деонице, а резултат 36:30 за домаћина.

19' - Петрушев губи лопту, а Холанд потом прекршајем зауставља брзу акцију ривала.

18' - После кош-за-кош надмудривања (Петрушев је постигао поене за Звезду), Димса је промашио с дистанце, али је Смитс офанзивним скоком донео нови напад Жалгирису. Но, ни та акција није била успешна, лопта је за Звезду.

17' - Лука Вилдоза опет погађа кош супарника, 32:28 је само заостатак Звезде. Губила је недавно и са 12 разлике (30:18).

16' - Вилдоза сада држи "прикључак". После добрих потеза у одбрани и организацији напада, сада и поентира - 32:26 је предност Жалгириса, који не успева да постигне кош, али греши на другој страни и Митровић

15'- Бентил враћа наду Звезди, тројком из левог угла, и то након офанзивног скока црвено-белих. А онда гости успевају да, преко Вилдозе, узму лопту супарнику, а након новог офанзивног скока Црвене звезде, те опет добре реакције Вилдозе, Холанд постиже тројку - 30:24 је, сада домаћин тражи тајмаут.

14' - Какав налет Жалгириса, а за све је крив Акиле Полонара. После четири поена у низу, дао је и тројку - домаћин одлази на 30:18, за тили час. Душко Ивановић тражи тајмаут.

12' - Звезда је успела да приђе на 22:18, услед погодака Петрушева и Недовића, али је несуђено појачање црвено-белих, Полонара, тројком донео домаћину 25:18, а онда "украо" лопту ривалу и у контри повисио предност на 27:18.

Крај прве четвртине, уз кош Недовића са полудистанце, Звезда је смањила заостатак на 20:14. Смитс је био најефикаснији са осам поена, а Кузмић са пет једини у гостујућем тиму који је дао више од три.

10' - Недовић и Марковић нису успели да се споразумеју и Звезда губи лопту пред својим тренером који и даље гледа у неверици шта његови играчи раде. Брзо то кажњава домаћин, 20:12 је пред крај 1. деонице.

10' - Лазић постиже тројку, а онда Звезда успева да се одбрани - губе црвено-бели 18:12.

9' - Двострко више поена је дао Жалгирис него што је примио - 18:9 после слободних бацања.

9' - Звезда је потрошила цео напад а да није упутила шут какав је желела (иако је у међувремену тражила прекршај над једним њеним играчем, који је "бачен" на паркет у борби за позицију), а онда је поново гостима свиран прекршај. Ивановић тражи тајмаут и прво што каже играчима је "Немој да правиш фаул!".

8' - Роланд Смитс одличном кретњом у рекету Звезде долази до шута и поготка за 16:9.

8' - Митровић је, помало престрого, кажњен за направљени фаул слободним бацањима за ривала, иако је шут био после звука пиштаљке. Жалгирис то користи да се врати на +5, а онда исти играч који је дао два бпенала, Букавичис, изнудио је офанзивни фаул Петрушева. Домаћини води са 14:9 и има лопту.

7' - Марковић је лепо проиграо Недовића, али овај није успео да поентира. Опет се нервира Душко Ивановић... Али, нервира се и домаћа публика, јер су њени љубимци изгубили лопту, а Литванци с трибина сматрали да је она од играча Звезде отишла у аут.

7' - Промашили су и једни и други, но Звезда је успела да офанзивним скоком дође до новог напада.

6' - Након примближавања на -5, Звезда поентира још једном: Петрушев погађа на асистенцију Луке Митровића - 12:9.

5' - Димса и кад промаши, успева да уради нешто позитивно за екипу: офанзивним скоком је дошао до лопте, па проиграо Смитса за тројку - 12:5, а тренер Звезде Душко Ивановић бесни због ових пропуста у одбрани. Маше рукама нервозно, одлази даље од места са ког је посматрао напад Жалгириса.

4' - Недовић је омео Браздеикиса да постигне кош, а на другој страни терена су новајлија у игри Звезде и Лазаревић изврсно комбиновали, но додавање Кузмићу није постало асистенција, јер је центар црвено-белих фаулиран. Погодио је само друго бацање - 9:5.

3' - Демса се разиграо, баш. Кикс Звезде кажњава асистенцијом за Смитса, који тројком доноси 9:4 Жалгирису, а онда Бентил прави фаул у нападу. Недовић улази уместо Добрића.

2' - Добрић успева да преполови заостатак, а онда Вилдоза у одбрани успева да бацањем на паркет освоји лопту, те да проигра на другој страни Кузмића - 4:4. Цела хала навија, врло бучна атмосфера, а на крилима те подршке Томас Димса враћа предност домаћину - 6:4.

1' - На крају првог минута Звезда је примила кош (Браздеикис), а онда одмах изгубила лопту, те је плејмејкер Димса брзо поентирао - 4:0, за тили час.

1' - Оба тима су прокоцкала свој први напад, домаћин промашајем с дистанце, а гост јер је Бентил изгубио лопту у рекету

1' - Утакмица је почела, први напад има Жалгирис

Играчи КК Црвена звезда се загревају пред меч са Жалгирисом у Литванији / EuroleagueTV

18.59 - Стартна петорка Црвене звезде: Вилдоза, Добрић, Лазаревић, Бентил, Кузмић -  за домаћине играју: Браздеикис, Димса, Смитс, Улановас, Хејс

18.57 - Десетине украјинских застава је присутно у хали. Навијачи их или држе, или су огрнути њима

18.56 - Логично, уз овације публике на игралиште излазе кошаркаши Жалгириса

18.55 - На паркет излазе играчи Звезде, уз врло гласне звиждуке пуне хале у Каунусу.

18.53 - Загревање је завршено, светла у хали угашена и почиње представљање тимова.

18.40 - Црвено-бели су стигли у халу, у току је загревање, а овако је изгледао њихов долазак у дворану (где желе да победом остану у трци за плеј-оф, што је, свакако, велика жеља и домаћина, који има победу више и тренутно се налази на месту (шестом) које и води у доигравање)

Уочи меча

Литвански кошаркашки гигант је шести на евролигашкој табели, уз три узастопне победе, а црвено-бели већ седам кола заредом ређају тријумф па пораз.

Ту серију су и отпочели против Жалгириса, победивши га у Београду са 77:73, а тренутно су изабраници тренера Душка Ивановића 10. у Евролиги, са учинком 10-9, док њихов домаћин има 11-8.

Бонус видео: Навијачи Олимпијакоса и Звезде заједно скандирали "Косово је Србија"

ШЕШИРЏИЈЕ ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

"ШЕШИРЏИЈЕ" ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

ДЕРБИ зачеља отвара 36. коло енглеске Премијер лиге. Иако Евертон има чак 11 бодова више од Лутона још се не зна да ли ће им до краја сезоне САвез вратити неке од одузетих бодова или пак додати још казне.

03. 05. 2024. у 10:38