ИНДИЈА ДЕШИФРУЈЕ МЕСЕЦ: Најизазовније истраживање употребљивости воде

И. Станојевић

24. 08. 2023. у 17:26

КАПСУЛА коју су индијски астронаути управо поставили - прва у историји - на јужни пол Месечевог тла, већ шаље прве фотографије и снимке, драгоцене за истраживаче на свим деловима Земљине кугле. Детаљније испитивање чињенице да на Месецу има воде доноси потенцијално праву револуцију за најмногољуднију државу.

ИНДИЈА ДЕШИФРУЈЕ МЕСЕЦ: Најизазовније истраживање употребљивости воде

Foto: Printskrin/ ISRO Official

- Ово је историјски дан за планету и индијски свемирски програм. Сви можемо да тежимо Месецу и шире и од тога не треба одустајати - поручио је индијски премијер Нарендра Моди.

Јужни Месечев пол огроман је изазов за астронауте, јер је, како наводи НАСА, "пун мистерија, научних открића и интрига". Неки делови ове територије били су скривени од сунчевог светла милијардама година. У тим областима температура пада на минус 248 степени Целзијуса, пошто Месец нема атмосферу која би му загрејала површину.

Како тврде научници, управо ова чињеница чини јужну страну Месеца драгоценом, јер екстремно ниске температуре могу да конзервирају и савршено очувају супстанце какве савременој науци нигде другде нису доступне.

Индијски научници, према писању светских медија, намеравају да изводе различите експерименте међу којима су испитивања тла. Од тога се и највише очекује. Јер, иако је још 2008. године индијска лунарна мисија Чадрајан-1 прва пружила доказ о постојању воде на Месецу, још је нејасно колико је тачно има и да ли је доступна за експлоатацију.

Кључни је, наиме, одговор на питање да ли постоје толике резерве воде да би било економски оправдано да се извлачи из Месечевог тла и транспортује на Земљу. Истовремено са великом надом, ова могућност подиже и низ препрека, међу којима је најизазовнија како пребацити опрему са Земље на Месец.

Уколико се покаже да су залихе воде обилне и да би се инвестиција исплатила Земљанима, почело би испитивање могућности узгоја хране за астронауте на Месецу. Осим тога, начело би се и ново поглавље у обезбеђивању ракетног горива, јер молекули воде могу да се разложе на атоме водоника и кисеоника, а оба могу да се користе за кретање ракета.

НАДМЕТАЊЕ

МЕСЕЦ је небеско тело најближе Земљи у соларној породици. Зато се САД и Русија, која је и недавно безуспешно покушала спуштање, деценијама надмећу у истраживању Месеца. Али, експедиције су углавно слетале у подручје Месечевог екватора, јер је то технички најлакше извести.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)