ХОЛИВУД МУ ЈЕ БИО МАЛИ: Сећање на легендарног Френка Капру, госта првог Феста (ФОТО)

пише Никола ЛОРЕНЦИН

18. 05. 2021. у 12:30

ДОК је на својим програмима, месецима, готово неприметно, РТС донедавно приказивао филмове Френка Капре, све један значајнији и вреднији од другога, ваља се подсетити да је ова ТВ збирка ремек-дела уметности филма имала и "фестовску предигру", пре пола века!

ХОЛИВУД МУ ЈЕ БИО МАЛИ: Сећање на легендарног Френка Капру, госта првог Феста (ФОТО)

Фото: ИМДБ

На првом Фесту, 1971, цео свет филма обрео се међу нама. А Френк Капра (гост те 1971) и јесте Фест, човек од века филма. Стваралац ван граница времена и сажетог простора Холивуда или националне кинематографије Американаца. Капра је дружељубив, и у приватном животу био је, попут јунака његових филмова, човекољубив, частан, одмерен и непоколебиве етичности. Ако се догоди сусрет, као што се у време првог Феста догодило студентима београдске Академије (за позориште и филм), онда је то величанствени празник филма, дорастао филмском Фесту и "Храбром новом свету".

Сусрет са славним редитељем и хуманистом, аутором десетине најгледанијих и најганутљивијих, раздраганих филмова ("Догодило се једне ноћи", "Господин Дидс иде у град", "У гроб ништа не носиш", "Господин Смит иде у Вашингтон", "Арсеник и старе чипке"...), догодио се у недељу, 17. јануара, 1971, у београдском Клубу новинара. Био је то, заправо, ручак са Капром уз присуство супруге Лусил Вагнер (тада: у 40-годишњем браку!), сусрет заказан као другарски и колегијални чин виђења, разговора, пропитивања и запитивања, радозналих погледа на бајку филма у којој смо ми, ипак, млади и недовољно учени учесници, па погледе упиремо у великог барда филма - Френка Капру.

Чини ми се потпуно нестварним то што смо на програму РТС гледали његове филмове, и оне најстарије, још из доба немог филма, такође и оне из међуратног, ратног и, како је аутор био неуморан филмски фанатик, и филмове послератног, завршног ткања Каприног веома плодног стваралачког века. У том вртлогу времена и филма, програмских ТВ "извадака" из Каприног богатог опуса, у том филмском и телевизијском зближавању, и не примећујем како је прошло пола века од блиског сусрета са аутором, синеастом, јунаком Другог светског рата, најзад и емигрантом са Сицилије, не осврћем се на прошле године и минуло време: напротив, оживљавам то доба и тражим да се појаве нова факта и артефакта која сведоче о изузетном дану, 17. јануара, 1971!

Фото: ИМДБ

"Господин Дидс иде у град"

- Филм је болест. Када филм зарази твој крвоток, постаје први међу хормонима; влада енцинима, управља мождином дубоко под кором средишњег мозга (нашим "трећим оком" или унутрашњим светом) која регулише биолошку активност организма, тумачи улогу Јага у вашој психи. И као што је то с хероином: противотров филму јесте - још више филмова - говорио је Капра.

Фото: Мирослав Милић

Никола Лоренцин

Пријатно је сетити се тог студеног јануарског дана на четвртом спрату Клуба новинара, незаборавни су његов осмех, брци и реч, и његова смерна супруга која пажљиво и стрпљиво слуша причу свога Френка, а понекад упути поглед и на студенте, док се утркујемо ко ће пре и више питања поставити јединственом Капри. Седео је између нас, као икона или митски знамен великог и особеног филмског дела. На збору испред Капре, здравице и лепих жеља које нам је вешт беседник одмах упутио, налазила се омања дружина студената Академије за позориште, филм, радио и ТВ. Памтим присуство две љупке даме студенткиње са друге године, Мирјане Живковић и Татјане Шупут. Од старијих, постављеном асталу приступили су жустри Јован Јовановић, с њим и Лазар Стојановић, обојица ће се ускоро представити својим делима, насталим, верујем: и уз Каприну подршку, баш његовим пријатељским речима.

Фото: ИМДБ

"Догодило се једне ноћи"

Са друге године филмске и ТВ режије, код проф. Александра Петровића, овом обреду присуствовали су Томислав Том Готовац, Хуан Карлос Феро, Драгомир Зупанц и Никола Лоренцин. Помно смо следили Каприну причу, а ја сам укључио и мали магнетофон, марке "гелосо", купљен у Трсту, између фармерки и вискија, примакао се нашем барду и тумачу филмских чудеса, и сео до Капре, не бих ли вештије управљао микрофоном. Имао сам једну једину магнетофонску траку, трајања 30 минута и то је одредило сачувани део разговора који је, у чину догађања, потрајао знатно дуже. Али, "гелосо" нас је издао. И да сва драма оде у трагедију, снимљена трака нестала је у вртлогу фестовских година. Каприно богословљење о филму, на срећу, претходно је са магнетофонске траке "скинуто" и снимљени разговор објављен је у сарајевском "Синеасту".

Фото: Приватна архива

- Желим да моје филмско дело буде доступно свима који су уживали у мојим филмовима. Немам ништа да сакријем пред било киме. Нека људи о томе шта сам снимио одлуче сами. А то како ће сами одлучити, говориће више о њима, ко су и какви су, него што ће говорити о мени и о томе какав сам ја. Представљене вредности похранио сам у мојим филмовима, јер сам проживео предиван живот, уживао у њему, веровао у човека и заклео се пред народом - говорио је велики Капра.

Дочекао је одлазник са Сицилије и житељ Земље филма мирну и скрушену годину плодног живота, своју 94. Отишао је 1991, пре, ето, 30 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!