ПОГЛЕД ИСКОСА: Тридесет пет година Колекције "Вујасиновић"

Дејан Ђорић

19. 01. 2021. у 18:17

ЗА колекционара Милоша Вујасиновића сакупљање уметничких дела је позив и његово деловање не може да се мери са "викенд колекционарима", који раде када су слободни од свог правог посла.

ПОГЛЕД ИСКОСА: Тридесет пет година Колекције Вујасиновић

Фото приватна архива

Они не улазе у траг делима која купује страсни истраживач. Адвокати, лекари и сакупљачи који имају друге професије, немају знање искусног зналца. Вујасиновићу је то једино занимање, а његов основни циљ је да препозна вредност и надгради је, да уметничком остварењу дода још на значају. Дешифровао је бројне потписе, сачувао стотине предмета од бацања, бави се тиме 24 сата. Сматра да онај ко поседује озбиљних 500 радова, од тога 100 културних добара, требало би да има подстицај државе. Зашто постоје удружења нумизматичара и филателиста, а не и колекционара? Држава у том кључном делу националне културе није препознала друштвено користан рад. Постоји потреба за формирањем асоцијације која штити интересе колекционара. Невиђена блага крију се у приватном поседу, најчешће без могућности јавног увида, а једно од њих је код познатог београдског сакупљача Милоша Вујасиновића.

Прикупљањем уметнина почео је да се бави 1985. године и у његовом власништву је више хиљада различитих радова. Колекција "Вујасиновић" претежно је заснована на делима лепих уметности, сликарству (не највише), скулптури, цртежу и графици, али су ту и фотографије, рукописи, историјски документи, писма, ретке књиге, занимљиви предмети, разгледнице итд. Посебан део је филографска збирка са неколико хиљада аутограма, на књигама, фотографијама, разгледницама, као и на рукописима и писмима познатих људи. Уз Селимира

Обрадовића власник је највеће збирке каталога о уметности, са фондом од око 15.000 каталога, књига о уметности, монографија, брошура, фотографија, писама и папира везаних за уметност. Део колекције чини арт-брут уметност, затим страни и руски сликари, скулптуре Матије Вуковића, Ристе Стијовића, Богосава Живковића и др. Поред Бојана Крљића, колекционара из Инђије, има највећу збирку радова Уроша Тошковића, око 150, од тога двадесетак скулптура. Збирка није заснована на подручју Србије, или бивше Југославије, већ улази и у светско наслеђе, као што је оригинални Ле Корбизјеов рад, заведен у његовој фондацији. Каријеру професионалног сакупљача Вујасиновић је започео у САД, где је живео више од десет година, поседујући и отуђујући на аукцијама многа дела америчких и европских уметника. Овде је откупио бројне заоставштине или њихове делове, од чувеног колекционара Јаше Смодлаке, Боде Марковића до више стотина аутограма Негослава Точиловца, најбољег познаваоца и аутора књиге о потписима. Може се слободно рећи да код нас нема таквог колекционара који узима све што му се допадне, вођен инстинктом, купујући а често добијајући у размени или у виду поклона. Дела у његовој збирци углавном су потврђена као оригинали и често имају сертификат експерта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!