ТРЕЗОР УЗВИШЕНОСТИ ДУХА: Министарка културе Маја Гојковић отворила Салон Ото Бихаљи Мерин у Немањиној улици у Београду

М. А. К.

10. 03. 2022. у 22:49

ГОТОВО читав век Ото Бихаљи Мерин био је јединствена појава на домаћој културној сцени. Ренесансна личност, вишеструко талентована и надарена, успео је да се оствари у свему чиме се бавио. А био је много тога.

ТРЕЗОР УЗВИШЕНОСТИ ДУХА: Министарка културе Маја Гојковић отворила Салон Ото Бихаљи Мерин у Немањиној улици у Београду

Министарка Гојковић отвара Салон Oто Бихаљи Мерин / Фото Министарство културе

Отварајући вечерас Салон који носи име једног од наших најугледнијих интелектуалаца, на београдској адреси Немањина 3, коју сматра важним местом на културној мапи Београда и Србије, ово је, између осталог, рекла Маја Гојковић, потпредседница Владе и министарка културе и информисања.

- У младости пилот ратног ваздухопловства, потом заједно с братом Павлом оснивач "Нолита", највише је остао упамћен као књижевник, публициста, историчар уметности и ликовни критичар - додала је министарка. - И увек, шта год радио и где год боравио, био је заклети антифашиста и борац за слободу и правду. Није нимало случајно ни претенциозно то што га је Артур Кеслер сматрао легендарном личношћу Париза и Берлина тридесетих година 20. века, нити то што је Томас Ман за њега рекао да је један од најбољих стилиста немачког језика.

Салон, односно стан у коме је последње деценије свога живота провео организатор Прве светске изложбе наивне уметности (у холандском граду Кнок ле Зуту, 1958), промотер и заштитник самоуких аутора, са својом супругом Лизом, његова ћерка Мирјана Бихаљи и зет Герхард Шоенбернер, поклонили су Музеју наивне и маргиналне уметности из Јагодине. Вечерас је ту отпочео циклус "Разговори о уметности", а Ивана Башичевић Антић, директорка МНМУ, истакла је:

- Уметност је за њега значила исто што и политика, а то је моћно оружје у борби за праведније друштво, јер су се управо о његовом животу и раду ова два тока спојила у један и том току посвећујемо данашњи скуп - нагласила је историчарка уметности чијег је деду Илију Босиља, нашег светски славног наивног ствараоца, Бихаљи страствено подржавао, а са њеним стрицем Димитријем Башичевићем Мангелосом делио схватања о модерној уметности.

Први разговор у Бихаљијевом животном и радном простору, који је својеврсни трезор уметничких дела, књига, рукописа, фотографија, писама (иначе, библиотеци музеја у Јагодини даривао је и легат који садржи 1.373 каталога и књига, 885 фотографија, 375 слајдова и 40 фасцикли рукописа) за тему је имао један његов цитат "Ја живим са уметношћу". Своја сећања на сарадњу и пријатељство са Бихаљијем (1904-1993) са публиком су поделили кустоскиња Биљана Томић и професор Јеша Денегри.

У СВЕТСКОМ ВРХУ

МЕЂУ признањима које је стекао су и неке од најзначајнијих међународних награда, као што је Хердерова, коју је шездесетих година добио у Аустрији за "споразумевање народа посредством уметности", а као први Југословен у Немачкој је добио "Крст за заслуге у одбрани немачке уметности од нацизма". Дружио се и дописивао са неким од највећих мислилаца и уметника свога времена, од Томаса и Хајнриха Мана, Брехта, преко Малроа, Сартра и Максима Горког, Хемингвеја, до Фокнера и Пикаса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!