КРОЗ КЉУЧАОНИЦУ ПРОШЛОСТИ ВИДЕО САМ ВЕЛИКУ ЛЕПОТУ: Милутин Петровић о филму "Нечиста крв - грех предака"

Ана Попадић

25. 05. 2021. у 16:00

ДУГООЧЕКИВАНИ филм Милутина Петровића "Нечиста крв - грех предака" добио је датум премијере - 26. августа ући ће у домаће биоскопе.

КРОЗ КЉУЧАОНИЦУ ПРОШЛОСТИ ВИДЕО САМ ВЕЛИКУ ЛЕПОТУ: Милутин Петровић о филму Нечиста крв - грех предака

Фото Промо

Филм је снимљен на основу сценарија Воје Нановића из седамдесетих година, а базиран на прози Боре Станковића. Деценијама је овај текст био изгубљен да би га пре неколико година Милутин пронашао у једном прашњавом архиву, а потом се посветио реализацији овог сценарија, чију је адаптацију урадила Милена Марковић.

- Слојеви су следећи - Борина, за његово време, модерна књижевност, Војино схватање доброг филма и драматургије, Миленини зачини бруталне истине, моја љубав према вестернима и језику покретних слика и онда огроман рад свих уметничких и продукционих сектора. Задовољан сам колико мене има у филму, али више какав смо узбудљив "истерн" направили. Најпоноснији сам када гледам филм и осетим како је негде горе Нановић прилично задовољан. У мом свету Воја има место тамо где су генији филма. Волео бих да сам га упознао и са њим причао о заједничком дивљењу делима Форда или Куросаве. Али мислим да смо се доста наразговарали кроз његов сценарио коме сам посветио четири године живота - објашњава, за "Новости", Милутин Петровић.

Фото Промо

Познат као човек урбаног сензибилитета и естетике, Петровић је често понављао да је Бора Станковић писао о нечем много вишем од кафанског дерта и "жала за младост".

- Као и већину добрих ствари из наше културе и Бору нам "краде" иста она врста људи који су Бору прогањали за живота. На срећу, у књигама стручних људи односно написима Скерлића, Винавера, Исидоре Секулић, Вељка Петровића, Дучића и многих других све је лепо објашњено о Станковићевој прози. Њега су волели Андрић и Црњански, таква господа. Па ипак, увек се његова дела пакују у неке "народњачке" игроказе са певањем и испијањем ракије. Хоће да га баштине пијандуре и примитивци зато што су негде начули да су тема његових књига. То је доста перверзно "читање" једног великог писца. Мислим да је Војино читање "прво читање" великог Боре који је био испред свог времена и изнад својих савременика.

Бјела као Хаџи Трифун

ЗА потребе филма и будуће ТВ серије, у Рипњу је изграђена сценографија инспирисана Врањем из 19. века, где је екипа снимала од половине августа до почетка децембра. У главним улогама су Драган Бјелогрлић (Хаџи Трифун), Анђела Јовановић (Ташана), Катарина Радивојевић (Цона), Феђа Штукан (Кољ), Нела Михаиловић (Ката)...

Директор фотографије је Ерол Зубчевић, сценограф Миленко Јеремић, костимографкиња Марина Меденица. Продуцент је Снежана ван Хаувелинген испред This and That продукције, а "Нечисту крв" је подржало Министарство за културу, Филмски центар и "Креативна Европа".

Фото Промо

Петровић је уверен ће "Нечиста крв - грех предака" донети нове младе и паметне читаоце Бориних дела.

- Филм ће показати да су реченице Станковића и даље живе и да је време описано у његовој фикцији вредно да се у њега завири. Оно што сам ја видео кроз ту кључаоницу прошлости је велика лепота и за цео свет схватљива истина о људима. И још нешто, наши преци нису биле гротескне наказе чије простодушност, наивност и крезубост треба да утоле потребу за егзотиком первертираних империјалиста, а тако се од нас тражи у "белом свету". Наше чукунбабе су биле најлепше жене, а прадеде су пиле најбоље вино и пушиле набољи дуван, обучене у свилу извезену златом. Муке наших мајки и очева су биле софистициране и дубоке тако да заслужују да се тумаче онако како су то радили Шекспир или Достојевски, а не да се екранизују таблоидне лимунаде у којима једна група глумаца глуми да су просто добри и богоугодни, а друга да су зликовци.

КАТА Нела Михаиловић, Фото Промо

Тешка времена траже тешке одлуке, а управо такве, као предводник, мора да доноси главни јунак Хаџи Трифун.

- Он је најбогатији и најутицајнији газда у свом граду. На његовим плећима су све муке тадашњег Балкана. Али, Трифун је светски човек, путник, велики трговац и моћник. Носи се са проблемима како зна и уме. Некада сплеткама, некада храброшћу, дрскошћу, стрпљењем, жртвовањем... Пут до пакла је поплочан добрим намерама, а такви путеви су у нашем комшилуку у ствари кривудаве странпутице које воде по ивицама балканских клисура и беспућима борбе за превласт. Ако нећемо ми њих, они ће нас, они су нас, па ћемо ми њих, ако ће они са онима, ми ћемо против ових и тако у круг.

Фото Промо

Петровић додаје да "свако ко живи ове наше животе зна колико је компликовано и практично немогуће доносити само исправне одлуке".

- Само они који верују да постоје две, три песме неких романтичарских занесењака у којима је изгуслана сва истина или они који мисле да људска судбина не заслужује дебеле књиге стотина филозофа него да све пише у једној "светој" књизи, само такви мисле да знају ко смо, куда идемо и зашто нам се дешавају баш овакви животи. А много је људи са таквим испраним мозговима. На супротној страни стоји Бора. Он је храбар, авангардан, он улази у мрак и тамо пали свећу. Онда меланхолично описује оно што је видео у полумраку, муцајући у страху од истине.

Фото Промо

А какав "грех предака" носе његови јунаци?

- Па, ево, то су животи нас, наших мајки и очева. Векови глобалне и личне историје која је низ непрепричљивих сплетки чије запетљане кучине нико и никада неће размрсити. На крају сви смо у оном тунелу из трејлера... Напољу у свету је олуја, а ми ћемо сви полудети од параноје скљештени између пропуштених прилика и наде да добри Бог може да разуме и опрости све суманутости које смо починили убеђени да смо паметни и добри. То је Бора, то је његов жал - зашто смо протраћили своје драгоцене животе, и које зло нас на то наводи?

РЕДИТЕЉ Милутин Петровић, Фото Промо

Редитељ сматра да је шокантно колико у овој "бајци из половине 19. века" има асоцијација на данашње време.

- У овом филму наш главни јунак бори се за одржање сопственог националног идентитета на територији којом влада силна туђинска империја. Свако ту покушава да преживи, снађе се, нађе свој интерес. Хаџи Трифун покушава да се еманципује и прилагоди новом времену које неумитно долази, а да се чврсто држи традиционалних вредности које је примио у наслеђе. У жељи да заштити и одржи оно што има он заправо уништава будућност својих најближих.

Снажан и несаломив у својим потезима и одлукама, јер тако се мора у овом суровом свету, он поништава своја осећања, а често и саму људскост, па постаје деспот за којим остају крвави трагови. Може ли нешто бити савременије - закључује Петровић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!