У НОВИ МИЛЕНИЈУМ СМО УШЛИ СА ЗАПУШТЕНОМ ЋИРИЛИЦОМ: Нова књига проф. др Срета Танасића "Српски језик и ћирилица, српско гледало"

Љ.Б.

26. 10. 2023. у 11:37

МИ смо у нови век и миленијум ушли са изразито лошим положајем српског језика и ћирилице.

У НОВИ МИЛЕНИЈУМ СМО УШЛИ СА ЗАПУШТЕНОМ ЋИРИЛИЦОМ: Нова књига проф. др Срета Танасића Српски језик и ћирилица, српско гледало

приватна архива

С једне стране, српски народ и његов језик су се у новим политичким приликама нашли раздељени у неколико држава, што је само по себи неповољна чињеница и где су српски језик и ћирилица од оних ретких а значајних обједињавајућих чинилаца. С друге стране, ни у Србији није било утврђене језичке политике, па углавном ни разумевања одговорних елита за језичка питања.

Овако проф. др Срето Танасић анализира положај ћирилице у својој књизи "Српски језик и ћирилица, српско огледало" коју је недавно објавио а коју ће данас потписивати на Сајму књига. Аутор констатује да је српски језик запуштен, а да је то некоме одговарало јер су били јаки отпори изнутра и споља његовом мењању набоље.

- О томе сведочи и чињеница да је било потребно неколико деценија да се усвоји закон о језику и писму, који би био темељ и оквир за утврђивање српске језичке политике - констатује Танасић.

Аутор се дотако и статуса српског језика у образовању - од основне школе до универзитета - са недозвољиво малим бројем часова у школама, а без учења српског на факултетима.

- Зато грађани и са универзитетским дипломама слабо знају српски стандардни језик, немају потребну свест о његовом значају, о важности владања српским стандардним језиком - контатује аутор књиге. Посебно мало знају о српском језику и писаном благу које је на њему настајало вековима, тих знања деценијама није било ни близу довољно у образовном систему. И још их нема. А они су често део и оних државних елита које доносе одлуке које се тичу српског језика и ћирилице и уопште српске културе. То је и један од разлога што се у нашем друштву тешко поправља статус српског језика и ћирилице, а многи који о томе одлучују, уз то што немају потребна знања, почесто болују и од старе српске бољке - самопорицање и зазирање од било чега што носи атрибут српско.

Танасић истиче да српске државне елите ни пре ни после распада државе Југославије нису, као део државне политике, виделе бригу о српском језику и његовом писму.

Он упозорава и на крађу и преименовање не само српског језика него и богате писане баштине на њему настале.

- Све оно што тражимо за српски језик и ћирилицу, па и шире за српску културу, а о чему се говори и у овој књизи, налази у европским документима који се односе на права и обавезе народа у вези с језицима и писмима - истиче Танасић. - Наравно, на народима је и њиховим државама да те документе поштују и спроводе. Код нас се та права и обавезе, кад је посреди српски језик и ћирилица, углавном не спроводе, нешто се чак и другачи је тумачи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)