АРТРИТИС НАПАДА И ПЛУЋА: Упозорење реуматолога - Код 40 одсто оболелих фиброза, а честа и упала плућне марамице

И. КОВАЧИЋ

21. 01. 2023. у 10:50

РЕУМАТОИДНИ артритис није само обољење зглобова, он оштећује чуло вида, нерве, срце и крвне судове, напада и плућа.

АРТРИТИС НАПАДА И ПЛУЋА: Упозорење реуматолога - Код 40 одсто оболелих фиброза, а честа и упала плућне марамице

Фото: Приватна архива

Због тога би оболели од реуматоидног артритиса требало да се чувају прехладе, нарочито грипа и ковида. Јер, ове респираторне инфекције могу озбиљно да им наруше комплетно здравље.

У интервјуу, за "Новости", доцент др Предраг Остојић, реуматолог Института за реуматологију и председник Удружења реуматолога Србије, каже да је интерстицијска болест плућа најчешћа манифестација реуматоидног артритиса на овом парном органу:

- Карактерише се повећаним стварањем и нагомилавањем влакана везивног ткива (колагена) у плућима. Према различитим изворима, овакав налаз плућне манифестације на скенеру среће се код 30 до 40 одсто болесника са реуматоидним артритисом.

* Које симптоме имају ови пацијенти?

- Код већине интерстицијске промене на плућима су стационарне и не дају никакве тегобе. Само код 10 до 15 одсто болесника ове промене су прогресивне и временом, у поодмаклом стадијуму, узрокују симптоме у виду осећаја недостатка ваздуха замарања при напору, и сув, надражајни кашаљ.

Фото: Приватна архива

* Ако нема симптома, како оболели од реуматоидног артритиса да знају да су им оштећена и плућа?

- Пошто се симптоми јављају касно, потребно је трагати за овом манифестацијом и повремено радити испитивање плућне функције. Ово посебно важи за оболеле од реуматоидног артритиса старије животне доби, мушког пола, пушаче, и оне који имају високу активност болести, односно висок титар антитела РФ и АЦПА.

* Како се лечи интерстицијска болест плућа?

- У лечењу интерстицијске болести плућа користе се имуносупресивни лекови, а однедавно нам је доступна и антифибротичка терапија, односно лек који смањује стварање влакана ванћелијског везива и тако успорава напредовање фиброзе.

* Која патологија плућа још погађа оболеле од реуматоидног артритиса?

- Плеуритис или запаљење плућне марамице са плеуралним изливом се јавља код око пет одсто пацијената са реуматоидним артритисом и манифестује се болом при дисању у једној половини грудног коша и надражајним кашљем. Али ако се ради о већем изливу болесници имају осећај недостатка ваздуха, јер излив омета нормално ширење плућа при дисању.

* Како се дијагностикује ово стање?

- Плеурални излив се лако уочава на рендгенском снимку или скенеру грудног коша. У лабораторијским анализама доминира убрзана седиментација и повишен Ц-реактивни протеин (ЦРП), као неспецифични показатељи да се у организму дешава неки запаљенски процес.

СПОРО ДО ДИЈАГНОЗЕ

* ДА ли се ове промене на плућима услед реуматоидног артритиса откривају на време?

- Подаци показују да је просечно време од појаве првих тегоба када пацијент осети да има болове у зглобовима до постављања дијагнозе реуматоидни артритис око годину дана, што је изузетно дуг период. Јер, за то време долази до неповратног оштећења зглобова и губљења фунцкија, а исто важи и за оштећења других органа, дакле и плућа. Људи не би требало увек да зглобне тегобе приписују лошим условима живота, тешком физичком раду, животном добу, промени времена.

* Шта је на располагању од терапије?

- У лечењу плеуритиса користе се средње дозе глукокортикоида. Применом ове групе лекова запаљење плућне марамице се смирује, излив се повлачи а тегобе постепено нестају. Код неких болесника на месту запаљења плућне марамице могу да остану прираслице, такође видљиве на рендгену, које могу да узрокују повремене болове у пределу ребарног лука, нарочито када је спољашња температура ниска, а влажност ваздуха висока.

* Јесу ли оболели од реуматоидног артритиса склони туморима плућа?

- На рендгену плућа код око један одсто оболелих од ове реуматске болести могу се видети чворићи на плућима који по изгледу подсећају на туморске промене. Реч је о реуматоидним чворићима (нодулима) који се јављају код оних оболелих који имају високу концентрацију антитела специфичних за ову болест, а то су реуматоидни фактор - РФ и антитела на цитрулисане пептиде -АЦПА. Ова антитела доприносе настанку запаљења малих крвних судова (васкулитис), што за последицу има смањен доток крви у делове ткива и стварање чворића у чијем се центру налази изумрло ткиво окружено запаљенским ћелијама. Реуматоидни чворићи могу настати у различитим ткивима и органима - плућима, кожи, тетивама, срцу, очима.

Фото: Приватна архива

* Како се ове промене лече?

- Не захтевају неку посебну терапију, другачију од оне која се примењује у лечењу реуматоидног артритиса. Смиривањем реуматоидног артритиса долази до повлачења чворића, мада неретко заостају промене, али не угрожавају живот болесника.

БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)