ДИЈАГНОЗА РЕТКИХ ТУМОРА КАСНИ ЧЕТИРИ ГОДИНЕ: Др Бојана Поповић о узроцима појаве неуроендокриних малигнитета, откривању и лечењу

И. Ковачић

26. 11. 2022. у 10:50

НЕУРОЕНДОКРИНИ тумори (НЕТ) и даље представљају мање од један одсто свих малигнитета, али су они у највећем порасту када је реч о онколошким болестима.

ДИЈАГНОЗА РЕТКИХ ТУМОРА КАСНИ ЧЕТИРИ ГОДИНЕ: Др Бојана Поповић о узроцима појаве неуроендокриних малигнитета, откривању и лечењу

Фото Shutterstock

Подаци из великих регистара указују да је њихова учесталост од 2003. године порасла готово три пута: са око 2,5 случајева на 100.000 становника на око седам случајева на исти број становника. Асистент др Бојана Поповић из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Универзитетског клиничког центра Србије каже да су најчешћи НЕТ дигестивног тракта и плућа.

У интервјуу за "Новости" др Поповић прво износи добру вест за пацијенте, а то је да је значајан број ових тумора релативно неактиван:

- Ови пацијенти уз терапију имају одличну контролу болести, радно су способни и функционални и имају одлично преживљавање - каже др Поповић.

* Зна ли се шта је узрок пораста учесталости јављања ових тумора?

- Они су дефинитивно у порасту, не само у нашој земљи него и у свету. Доста се дискутовало о узроцима овог пораста и данас се сматра да нису неуроендокрини тумори постали учесталији, већ се једноставно боље препознају. Томе је допринело не само повећање свести о постојању ове ретке групе тумора већ и фантастичан развој модерних дијагностичких процедура.

* Ипак, има ограничења у дијагностици НЕТ.

- Савремене дијагностичке методе за откривање НЕТ још нису широко доступне. Ово се првенствено односи на софистициране методе нуклеарне медицине као што су посебне врсте позитрон емисионе томографије (ПЕТ), посебно развијене баш за дијагностику НЕТ, као што је тзв. галијумски ПЕТ (68Га-ДОТА-ПЕТ). Ова метода је већ дуже време златни стандард дијагностике НЕТ, али у Србији за разлику од појединих земаља региона још није доступна, те се ми довијамо коришћењем старијих метода дијагностике као што је сцинтиграфија соматостатинских рецептора. Додатни проблем су ограничена могућност одређивања вредности неуроендокриних туморских маркера, као и доступност имунохистохемијске обраде у оквиру патохистолошке анализе, а без које апсолутно нема могућности бављења неуроендокриним туморима.

ФИНАНСИЈЕ У ДРУГОМ ПЛАНУ

*  Да ли су нове терапије увек скупе?

- Зависи од погледа. Ако посматрамо чисто економски, скупе су. Али медицина је генерално скупа, а нарочито медицина 21. века која користи иновативну технологију у развоју иновативних метода лечења, од којих су само неке медикаментне. С друге стране, ако имате у виду да лечењем обезбеђујете радно способну особу која има задовољавајући квалитет живота, понекад без икаквих ограничења упркос узнапредовалој малигној болести, онда финансијски моменат мора да падне у други план. А нарочито када говоримо о релативно малом броју пацијената, као што су пацијенти са НЕТ.

* Да ли су лекари посебно едуковани да посумњају и пошаљу на праву дијагностику када су НЕТ у питању?

- Ово је један од великих проблема не само у нашој земљи него и у свету. Са дијагнозом се доста касни, добрим делом и баш због тога што је значајан број пацијената са НЕТ у добром општем стању, са малим бројем неспецифичних тегоба које често ничим не упућују на постојање тумора у основи. Просечно кашњење са дијагнозом је око четири године. Ми већ годинама улажемо велики труд у едукацију колега других специјалности, првенствено серијама едукативних предавања и приказима наших пацијената на стручним скуповима. У оквиру Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, УКЦС имамо и посебну амбуланту намењену пацијентима са неуроендокриним туморима, у коју могу бити упућени пацијенти са сумњом на НЕТ из целе земље.

* Коју популацију ови тумори најчешће погађају?

- Све субпопулације су подједнако погођене, с тим што су неке врсте НЕТ, као нпр. тумори апендикса, чешћи у нешто млађој популацији, чак и код деце. Такође, неки тумори који су били типични за старије људе, као што је неуроендокрини карцином коже, сада се са већом учесталошћу срећу у млађој популацији. Посебно је типично да одређене наследне форме НЕТ које се срећу у оквиру синдрома мултипле неуроендокрине неоплазије типа 1 (МЕН1), могу бити присутне у младој популацији. Срећна околност је да када у одређеној породици генетичком анализом утврдимо постојање мутације у гену за МЕН1, благовременим систематским прегледом ових пацијената можемо да детектујемо појаву НЕТ у најранијем стадијуму и ефикасно га излечимо.

Фото: Приватна архива

Др Бојана Поповић

* Које су могућности лечења и да ли су све досад познате терапије доступне у Србији?

- Већина НЕТ, чак и када су метастатски, не лечи се класичном хемиотерапијом. Ови тумори имају неколико специфичних одлика које су искоришћене за развој такозване биолошке терапије, а која има предност да је много прецизније усмерена ка туморским ћелијама ("тумор таргетед"), чиме је ефекат лека највећи на нивоу самог тумора, а мања су системска нежељена дејства. Неки од ових лекова/третмана користе посебну врсту рецептора на ћелијама неуроендокриих тумора, неки блокирају унутарћелијске процесе који туморским ћелијама омогућавају дељење и раст, а неки помажу имунском систему да се ефикасније брани од тумора. Готово сви у свету званично регистровани лекови за лечење НЕТ су нам доступни у Србији, али су за неке од њих потреба посебна одобрења, углавном преко Комисије за ретке болести РФЗО.

* Међу новим терапијама које се издвајају по значајном напретку у лечењу?

- То су свакако лекови који циљају пренос сигнала у туморским ћелијама и лекови који припадају имунотерапији. Имунотерапија је у пољу НЕТ постала доступна тек недавно, и то за лечење ретке врсте НЕТ коже. Ова терапија делује тако што "пробуди" имунски систем болесника да поново несметано препознаје малигну ћелију и уништава је. Ове савремене врсте терапије су промениле парадигму онколошког лечења и омогућиле да се лечење малигних болести претвори у лечење хроничних болести као што су срчане болести или дијабетес мелитус. Ове терапије су не само побољшале преживљавање, већ омогућавају да пацијенти током лечења имају значајно већу удобност и квалитет живота. Исто се односи и на радионуклидну терапију, једну врсту лечења која користи технике нуклеарне медицине, а која је значајно повећала преживљавање пацијената са НЕТ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори