ŠAKALI JURE OBODOM GRADA: Specijalne ekipe uhvatile divlju životinju u Kaluđerici (FOTO)
IAKO su stalno na nišanu lovaca, broj šakala u okolini Beograda drastično raste.
Životinja je u kavezu transportovana iz Kaluđerice, Foto Instagram
Nedavno su radnici "Zoohigijene" u dvorištu porodične kuće u Kaluđerici uhvatili jednog. Šakali su proteklog meseca ulazili u dvorišta pojedinih žitelja Mirijeva i Karaburme, koji su prijavljivali slučajeve. Prema rečima stručnjaka, najviše ih ima u Pančevačkom ritu, a zatim u sremskom i šumadijskom delu prestonice.
Za povećanje njihove populacije krivci su ljudi koji su stvorili divlje deponije sa ostacima hrane svuda u gradu, što njima odgovara. Zbog toga bi trebalo promeniti navike i ne bacati otpad na nedozvoljenim mestima.
- Prisustvo divljih životinja nije ništa neuobičajeno jer jasna granica između prirode i gradske sredine ne postoji - ovjašnjavaju nadležni iz JKP "Veterina Beograd".
- Važno je i naglasiti da su naše ekipe pripremljene za svaku vrstu spasavanja i ukazivanja pomoći životinjama.
Životinja je u kavezu transportovana iz Kaluđerice, Foto Instagram
Radnici "Veterine" u saradnji sa Zoološkim vrtom, Zavodom za zaštitu prirode Srbije, ornitološkim udruženjima i lovačkim društvima aktivno učestvuju u zbrinjavanju svih vrsta divljih životinja koje se pojavljuju u prestonici. Zajedno sa predstavnicim ovih institucija odlučuje se kako i na koji način se životinje vraćaju u prirodno stanište.
Osim šakala koji se šetaju obodom grada, na prestoničkim obalama ima sve više nutrija.
Reč je o invazivnoj vrsti glodara koja ugrožava vrste koje prirodno stanuju na našem podneblju, a sama činjenica da nam je postala vidljiva znači da se namnožila dovoljno da bi u budućnosti mogla da postane i problem.
- Nutrije lako mogu da prežive u našim uslovima, brzo se razmnožavaju i imaju puno potomaka što remeti odavno uspostavljeni prirodni poredak - dodaju stručnjaci.
- Kod nas nemaju prirodnih neprijatelja i nemamo potencijal grabljivica koje bi same mogle da urade "prirodnu kontrolu" ovakve vrste.
Jedino rešenje jeste donošenje pravilnika o invazivnim vrstama koji bi mogao nutrije da "neutrališe" kao pretnju po ostatak prirode. Životni vek nutrije u prirodnom okruženju je tri, retko četiri godine, aktivna je u sumrak i u zoru, pred svitanje, a u mirnim staništima u kojima nema predatora i tokom celog dana.
SRNA U NEMANjINOJ ULICI
IAKO je nekada prisustvo divljih životinja bilo karakteristično samo za periferiju grada, u poslednje vreme sve ih je više u centralnom gradskom jezgru. Prošle godine je mlada srna uhvaćena u Nemanjinoj ulici, bezbroj divljih svinja bilo je na novobeogradskoj i zemunskoj strani, dok škorpija najviše ima na Dorćolu i Vračaru.
Preporučujemo
POSLE 40 DANA LEČENjA: Trebinjski orao ponovo osvaja visine Hercegovine (VIDEO)
11. 03. 2022. u 01:05
UKRAJINCI OBORILI NOVI RUSKI DRON: Zaprepastili se šta se nalazi u njemu
JEDNOG od prvih dana 2026. godine ukrajinska vojska oborila je ruski dron novog tipa. Identifikovan je kao „Geran-5“, brz i dalekometni dron.
23. 01. 2026. u 12:25
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (1)