Čačak: Novi poslovnik za nove svađe
04. 07. 2017. u 17:58
Još jedna bura u čačanskom parlamentu povodom donošenja novog akta o radu skupštine grada. Opozicioni odbornici na predlog vladajuće koalicije podneli čak 1.125 amandmana
Detalj sa današnjeg zasedanja u gradu na Moravi ,Foto V.Ilić
NA PREDLOG novog poslovnika o radu Skupštine grada, za koji predsednik lokalnog parlamenta Igor Trifunović (SNS) kaže da će doprineti kvalitetnijem i bržem radu ovog tela, čačanska opozicija je burno reagovala i podnela čak 1.125 amandmana.
Pravni tim Nove Srbije je najavio podnošenje krivične prijave protiv svih članova Statutarne komisije i ostalih nadležnih koji su, kako tvrde, prekršili zakon jer Skupština neće raspravljati o mnogim amandmanima. Istovremeno, Dveri vladajuću većinu nazivaju političkom mafijom koja pokušava da ukine rad gradske skupštine i opoziciji onemogući slobodu govora.
Naime, novi poslovnik predviđa da obrazloženje za izmenu, dopunu i skidanje tačaka predloženog denevnog reda odbornici, odborničke grupe i skupštinska radna tela, u pisanom obliku, mogu podneti najkasnije tri dana pre održavanja sednice lokalnog parlamenta, te da se o predlozima ne vodi rasprava, već se odbornici samo upoznaju s mišljenjem nadležnog organa ili radnog tela Skupštine. Novina je i da se rasprava o pojedinim tačkama iz utvrđenog dnevnog reda Skupštine vodi bez obzira na broj prisutnih odbornika.
- U vreme naše vlasti svako je mogao da izrazi svoje mišljenje - ističu u NS, dodajući da će uz krivičnu prijavu podneti i dokaze, odnosno primer amandmana koji poslanici podnose u Skupštini Republike Srbije, koji je identičan amandmanima koje su podnosili u lokalnom parlamentu, a o kojem se u Čačku neće ni raspravljati.
Lider Dveri Boško Obradović kaže da se novim poslovnikom ukida kvorum za rad Skupštine i uvodi dan za glasanje, procenjujući da vlast više ne može da obezbedi većinu u sali i prisustvo svih svojih odbornika.
- Vlast ne želi da se Skupština bavi pravim problemima građana. Poslovnik bi trebalo da bude sredstvo koje će ograničavati samovolju većine i omogućiti da se čuju svi glasovi, a ne samo vladajući. Ovim se krši i osnovni postulat demokratije, jer odlučivanje prepušta arbitrarnoj volji predsednika Skupštine. Ugrožena je i politička jednakost, jer se legitimno izabranim predstavnicima političke opcije koja ne predstavlja većinu ukida mogućnost ravnopravnog učestvovanja u skupštinskom radu - zaključuje Obradović.
S druge strane, predsednik Skupštine grada Igor Trifunović precizira da su odbornici Nove Srbije i Dveri na 208 članova poslovnika uložili isto toliko amandmana, kojima se predviđa brisanje svih članova, dok je GG "Za napredniji Čačak" predložila "samo" 180 brisanja.
- Svakome iole razumnom je jasno da se ne može doneti poslovnik o radu bez ijednog člana. Uostalom, u još važećim aktima jasno stoji da se amandmanima mogu izmeniti i dopuniti pojedini članovi, ali nikako da se mogu brisati - kaže Trifunović, naglašavajući da će se o gotovo 360 amandmana voditi rasprava, dok ih je tridesetak već prihvaćeno.
DVE GOVORNICE
DANAŠNjE zasedanje, tokom kojeg je trebalo da se raspravlja o novom poslovniku, više puta je prekidano jer odbornik Aco Đenadić (Dveri) nije želeo da napusti skupštinsku govornicu, iako mu je izrečena mera udaljenja iz sale. Predsednik parlamenta je onda - ispred već postojeće govornice - improvizovao drugu, s koje je trebalo da istupaju ostali odbornici, ali je i to bilo nemoguće jer je Đenadić sve vreme dobacivao, pa je usledio novi prekid.