ZAHTEV ZA OSTAVKU TRESE FILOZOFSKI Oglasio se profesor Govedarica: Svi smo doprineli smrtnom ishodu
PREMA saznanjima, i unutar samog Filozofskog fakulteta u Beogradu pokrenuta je inicijativa kojom se od dekana Sinanija traži da podnese ostavku, nakon tragične smrti studentkinje ove visokoškolske ustanove.
Foto: printscreen/jutjub/ XY Spectrum
Tim povodom oglasio se i prof. dr Milanko Govedarica, redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji je izneo stav o odgovornosti unutar akademske zajednice.
On je naveo da je putem mejling liste upućene članovima Nastavno-naučnog veća poslao apel nastavnom osoblju da se suoče sa sopstvenom odgovornošću.
- Preko mejling liste članova Nastavno-naučnog veća Filozofskog fakulteta uputio sam poziv svim pripadnicima nastavnog osoblja da se svako od nas ponaosob pozabavi preispitivanjem vlastite moralne odgovornosti za nasilnu smrt koja se dogodila u okrilju naše akademske zajednice. Smatram da smo svi mi, kao nastavnici i saradnici Filozofskog fakulteta, svojim činjenjem ili nečinjenjem, u većoj ili manjoj meri doprineli smrtnom ishodu u našoj sredini. Naravno, ne mislim da je odgovornost podjednaka, već da po prirodi stvari najvišu moralnu odgovornost snose uprava Fakulteta i nastavnici koji su bliže sarađivali sa tragično nastradalom koleginicom.
Profesor Govedarica istakao je da njegov poziv ima za cilj lično preispitivanje svakog pojedinca, ali i pokretanje pitanja odgovornosti na najvišem nivou, uključujući i zahtev za ostavkom dekana kao moralni čin.
- Ovaj poziv na samopreispitivanje svakoga od nas, kao i na ostavku prof. Sinanija u vidu njegovog ličnog moralnog čina, ne prejudicira ishod istražnog postupka koji je u toku i kojim će tek biti utvrđena nečija eventualna krivična odgovornost. Međutim, preuzimanje moralne odgovornosti pruža šansu da se reafirmiše akademska čestitost u našoj sredini, nezavisno od toga da li je nasilna smrt posledica radikalizacije protesta u okrilju Fakulteta ili je posledica nedovoljne brige o vulnerabilnim osobama u komunikativnoj zajednici nastavnika i studenata, koja nema nikakve političke konotacije.
(Alo)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
Grom udario direktno u stado ovaca, ubio 97 sa crnim nosem - ne pamte smrtonosniji udar u istoriji
IZGUBILI godine mukotrpnog rada i tradicije.
18. 07. 2026. u 18:35
Komentari (0)