AMERIKA BI DA UGASI UNMIK: Vreme je, misija je „prenaduvana“
PREDSTAVNIK Sjedinjenih Američkih Država u Ujedinjenim nacijama izjavio je danas da Vašington smatra da bi UNMIK trebalo da bude ugašen.
Foto printskrin UN TV
On je tokom sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) na kojoj se raspravlja o novom, šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a rekao da bi cilj mirovne misije trebalo bi da bude omogućavanje uslova koji otklanjaju potrebu za misijom.
-UNMIK je odavno pomogao u stvaranju tih uslova. Na tzv.Kosovu nema bezbednosne krize i UNMIK više nema ulogu u upravljanju Kosovom. Došlo je vreme da se misija smanji. SAD pozivaju tzv.Kosovo i Srbiju da smanje tenzije, uzdrže se od eskalatornih mera i pomognu međusobnom miru i stabilnosti, sa međusobnim priznanjem kao krajnjim ciljem, rekao je predstavnik SAD pri UN
Prema njegovim rečima, UNMIK je "prenaduvana" mirovna misija bez mirovnjaka, sa 81 odsto budžeta misije koji finansira plate osoblja i koje radi na funkcijama koje bi trebalo da obavljaju druge organizacije.
-Vreme je da se započne važan posao prenošenja tih funkcija sa UNMIK-a na agencije koje su bolje prilagođene zadatku, dok počinjemo proces postepenog zatvaranja misije. Misija trenutno prolazi kroz pregled osoblja i očekujemo da će se ovaj proces shvatiti ozbiljno kao prilika za optimizaciju misije umesto da se bezobzirno opravdava postojanje misije, istakao je predstavnik SAD.
Kako je naveo, rasipno trošenje šteti Ujedinjenim nacijama u celini.
-Kao što smo više puta rekli, Sjedinjene Države su posvećene identifikovanju i eliminisanju nepotrebnog rasipničkog trošenja u Ujedinjenim nacijama kako bi se osigurala relevantnost i maksimalan uticaj potrošenog novca, zaključio je predstavnik SAD pri UN.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - ŠAMPIONI U FOKUSU: Anđela Vuković - Radoznalost je njena supermoć
Preporučujemo
SB UN O KOSMETU: Kina pozvala AP Kosovo i Metohiju da zaštiti prava Srba
21. 10. 2025. u 17:21
SAVET BEZBEDNOSTI UN O ŠESTOMESEČNOM IZVEŠTAJU O KOSOVU I METOHIJI: Srbiju predstavlja Marko Đurić
21. 10. 2025. u 16:21 >> 18:25
SEDMORO PRIVEDENIH U ZUBINOM POTOKU I ZVEČANU: Nakon ispitivanja, pušteni na slobodu
19. 10. 2025. u 16:45
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Šta je zapravo reaktor Dimona, najstrože čuvani izraelski objekat - gde svega ima, a Izraelci sve strogo kriju? (FOTO)
U balističkom raketnom napadu na Dimonu, grad na jugu Izraela, povređeno je 47 ljudi, koji su zaposleni u bolnici. Većina povreda je uzrokovana šrapnelima, prema izraelskoj službi za hitne slučajeve Magen David Adom. Dimona se nalazi oko 13 kilometara od nuklearnog istraživačkog centra Negev.
21. 03. 2026. u 21:44 >> 22:08
Komentari (0)