PRVI PUT U ISTORIJI: Načelnik Generalštaba Vojske Srbije u poseti Hilandaru (FOTO)
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović, sa delegacijom Vojske Srbije i Njegovim preosveštenstvom episkopom niškim i vojnim Arsenijem, boravi u službenoj poseti manastiru Hilandar.
Vojska Srbije
Reč je o prvoj zvaničnoj poseti načelnika Generalštaba Vojske Srbije ovom manastiru na Svetoj gori, koja predstavlja jedan od najznačajnijih centara pravoslavlja u svetu.
Vojska Srbije
Poseta se realizuje u vreme kada manastir Hilandar proslavlja ktitorsku slavu — Svetog kralja Milutina.
Na taj dan se u Vojsci Srbije obeležava Dan verske službe, u spomen na 12. novembar 1839. godine kada je donet zakon kojim je regulisana sveštenička služba u tadašnjoj srpskoj vojsci.
Vojska Srbije
"Povod posete jeste ktitorska slava ove carske lavre, praznik Svetog kralja Milutina, velikog vladara i zadužbinara, koji je Hilandaru, kao i mnogim crkvama i manastirima u srpskim zemljama, velikodušno pomagao. Manastirska crkva, koja do danas svedoči o drevnim vremenima i povezuje nas sa blistavim momentima naše istorije, podignuta je kao prva u nizu građevina izgrađenih u vreme velikog kralja Milutina, kao i njegovog čuvenog i velikog saradnika i prijatelja, Arhiepiskopa Danila II", navodi se u saopštenju Eparhije niške, u kojem se dodaje i sledeće:
Vojska Srbije
"Gostoprimstvo igumana Metodija i bratstva drevnog manastira Hilandara, kao i proslava ovog velikog dana, nastavljeni su na svečanoj slavskoj trpezi, pripremljenoj u spomen velikog ktitora i vladara".
Preporučujemo
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (1)