Sedmočlana porodica Aleksić živi u selu Tijovac u teškim uslovima

Beta

23. 01. 2016. u 16:36

U planinskom selu Tijovac kod Kuršumlije sedmočlana porodica Aleksić živi u dve prostorije trošne kuće, sklone rušenju

Седмочлана породица Алексић живи у селу Тијовац у тешким условима

U planinskom selu Tijovac kod Kuršumlije sedmočlana porodica Aleksić živi u dve prostorije trošne kuće, sklone rušenju.

Dok otac Rade i dvojica sinova svaki dan pešice idu u školu i na posao u Kuršumliju po 10 kilometara, a majka u nadnicu, briga o oboleloj baki i životinjama pala je na najmlađu decu, petogodišnjeg Milovana i trogodišnjeg Nikolu.

Oni, pored svih obaveza u kući, svakodnevno, i po najvećoj studeni, nose pijaću vodu sa izvora, 1,5 kilometara od kuće.

Njihova majka Gorica Aleksić (40) kaže da su prinuđeni na takav način života, jer u kući vodu nemaju, a dvojica namlađih članova porodice moraju da vode brigu o domaćinstvu.

"Život nam je težak, da teži ne može biti", kaže ona.

Otac Rade Aleksić (42) se požalio opštinskim vlastima u Kuršumliji na tešku situaciju, što je pomoglo da dobije posao u komunalnom preduzeću."Od plate ne može da se živi. Bude taman za nešto malo hrane i za školu dvojice sinova, i više nema. Bude dana kada nema ni hrane dovoljno", kaže Rade.

Njegova majka, baka Roksana (84) je bolesna i staračkim rukama jedino može da održava vatru da se unuci, Milovan i Nikola, bar malo ugreju. Oni kad donesu vodu sa izvora i zagreju promrzle ruke opet izlaze na mraz da nahrane stoku.

Kao i sva deca vole igru, iako za sneg nemaju ni rukavice i čizme, niti zimsku garderobu. Igračke nemaju, pa ih sami naprave.

Milovan kaže da mašta o slatkišama, igračkama i televizoru.

"Kad nahranimo kokoške kukuruzom, ostanu nam šišarke i od njih pravim igračke. Voleo bih da imam igračku mali traktor, televizor i da jedemo slatkiše", stidljivo priča Milovan.

Aleksići u trošnoj kući imaju dve prostorije, nemaju kupatilo, pa je Gorica prinuđena da veš pere na ruke.

"U te dve prostorije imamo dva kreveta, u jednom spavaju deca, u drugom baka, a mi na patosu. Kupamo se u koritu, zagrejem vodu u loncu na šporetu", priča Gorica.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Nutcracker

23.01.2016. 23:29

Da li postoji nacin da se ovoj porodici posalje novac ili stvari kao pomoc?Gde se mogu naci detalji za kontakt, Redakcija ima moj e mail i moze da me kontaktira u vezi toga.

Pipi

24.01.2016. 18:35

Pa moze da se posalje Opstina Kursimlija Postanski br 18 430 selo Tijovac na ime Rade Aleksic..ja bih tako da uradim..