Brnabić: Jednostrani potezi Prištine su u suprotnosti sa stavovima EU i SAD; Kajl Skot: Amerika kontinuirano poziva na ukidanje taksi
06. 02. 2019. u 12:00
Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je da su jednostrani potezi Prištine neodgovorni i nesmotreni i u suprotnosti sa onim što govori Evropska unija i SAD
Ana Brnabić, Foto: Tanjug
Premijerka je novinarima rekla da Priština greši kada misli da će joj ti potezi ojačati poziciju pred neke eventualne buduće pregovore sa Beogradom. "To je sve suprotno od toga i to je slabljenje njihove pozicije", rekla je ona.
Ana Brnabić je ponovila da takvo ponašanje Prištine ne doprinosi regionalnoj stabilnosti i da udaljava dve strane od vraćanja za pregovarački sto. Premijerka se zapitala kako Priština može da očekuje podršku članica Evropske unije, koje bi uskoro trebalo da razmatraju viznu liberalizaciju za Kosovo, ako se već dva i po meseca oglušuje o sve predloge, molbe i zahteve iz Unije.
PROČITAJTE JOŠ - Meta: Sporazum između Beograda i Prištine će doneti mir i stabilnost regionu
Ona je rekla da smatra da će i podrška SAD biti dovedena u pitanje jer je Priština ignorisala molbe i američkog predsednika Donalda Trampa. "Svakodnevno razgovaramo sa svim partnerima - Evropskom unijom, SAD, Kinom i Rusijom. Pazimo na interes Srbije i obaveštavamo ih o tome šta se dešava", rekla je Brnabić i dodala da Beograd vodi tolerantnu, ozbiljnu i odgovornu politiku.
Ona je izrazila nadu da će međunarodna zajednica umeti to da prepozna. "Nadam se da će svet uspeti da prepozna ko je tolerantan, uzdržan, odgovoran i ozbiljan a ko je sve suprotno od toga i da će na osnovu toga moći da se formiraju pozicije, kada se u jednom trenutku budu stekli uslovi za nastavak dijaloga", rekla je ona.
SKOT SA BRNABIĆ: SAD KONTINUIRANO POZIVA PRIŠTINU DA UKINU TAKSE
Američki ambasador Kajl Skot rekao je danas u razgovoru sa premijerkom Srbije Anom Brnabić da SAD kontinuirano pozivaju vlasti u Prištini da ukinu takse na robu iz Srbije i da su takse Prištine prepreka dijalogu, saopštila je Vlada Srbije.
U saopštenju se navodi da je Skot rekao da SAD podržavaju napore Beograda da normalizuje odnose s Prištinom i da su spremne da pomognu u postizanju održivog rešenja koje bi omogućilo stabilnost i napredak celog regiona.
Brnabić je rekla da je neophodno da Priština ukine takse kojima se krše odredbe CEFTA, kako bi se nastavio Briselski dijalog i traženje kompromisnog rešenja za pitanje Kosova.
Brnabić je kazala da je njena nedavna poseta SAD pokazala da postoji veliki potencijal za proširenje saradnje na polju obrazovanja i nauke i inovacija u poljoprivredi.
Ona je kao primer navela rezultate dogovora sa predstavnicima kompanije NCR, koja duži niz godina posluje u Srbiji, o izgradnji kampusa u Beogradu i proširenju poslovanja u Srbiji.
Prema njenim rečima, izuzetno je važno da su investitori poput NCR zadovoljni poslovanjem u Srbiji i spremni za saradnju sa obrazovnim institucijama jer se, kako je navela, reforma ekonomije zasniva na znanju i inovacijama.
Hana
06.02.2019. 12:23
Nikada oni i nisu bili ozbiljni.
Pitanje je samo dokle će ih SAD tolerisati
Dijalog nam je jako vazan u pregovorima
Pristina misli da moze da manipulise sa velikim silama.
Pristina je bezbroj puta pokazala da ne zeli mir vec nastavak mrznje i nemira.
Komentari (122)