DAČIĆ O PLATFORMI PRIŠTINE: Mogu oni da usvoje šta god hoće, to za nas nema nikakvu važnost
21. 04. 2018. u 20:38
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je, povodom najnovije platforme iz Prištine, rekao da očekuje da se Evropska unija izjasni o tome.
Ivica Dačić, foto Tanjug
Prištinske vlasti su, u toj platformi za, kako su nazvale, "završnu fazu dijaloga Kosova i Srbije", navele da dijalog ima za cilj učlanjenje Kosova u UN i "obostrano priznanje", a Dačić ističe da je dijalog statusno neutralan od samog pocetka i da status ne može biti unapred određen, prenosi RTS.
"Mogu oni da usvajaju šta god hoće, to je papir za unutrašnju upotrebu, mogu da okače na ulazu u kosovsku vladu u Prištini kao dnevne novine. Taj papir nema nikakvu važnost i mi dobro znamo šta oni hoće od samog pocetka i upravo o tome pricamo", rekao je Dačić u Kikindi.
"NOVOSTI" OTKRIVAJU ODGOVOR NA TAKTIKU PRIŠTINE: Kraj priče ako prođe platforma!
Povodom platforme iz Prištine ranije danas oglasio se i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić koji je rekao da je to pitanje pre svega za posrednike u dijalogu i upitao kako može da se pregovara ako se unapred odredi ishod pregovora.
Odgovarajući na pitanja novinara, Đurić je rekao da ga takav stav Prištine ne iznenađuje i da "nije više očekivao od političara koji se služe takvim trikovima", upitavši da li "zaista misle da može da se pregovara" ukoliko se unapred odredi ishod pregovora.
ĐURIĆ O PLATFORMI PRIŠTINE: Pitanje za posrednike
"Ako unapred zacementirate stav, onda se postavlja pitanje kakva bi bila mogućnost da se bilo šta uradi. Prema tome, to je pitanje pre svega za posrednike u ovim razgovorima, koji mislim da bi trebalo da kažu svoj jasan stav o tom pitanju, a mene, to što je Priština povukla taj potez, ni najmanje ne iznenađuje. Pogledajte samo kako su oni u prethodnih nekoliko nedelja pokazali šta misle o pregovorima", rekao je Đurić.
Kako smo danas pisali, ako skupština u Prištini usvoji platformu vlade u kojoj se predviđa da se razgovori sa Beogradom završe međusobnim priznavanjem i pominje stolica u UN, naša strana će to, tretirati kao jednostrani prekid dijaloga i "više neće sedati za sto".
"Beograd ne želi da ulazi dublje u klopku u kojoj se pod paravanom dijaloga krije stolica u UN za lažnu državu, uz prećutni blagoslov "neutralnih" posrednika iz Brisela koji nijednim gestom nisu osudili opasne namere Haradinajevog kabineta".
Rakić: ZSO će ekonomski ojačati srpske sredine na KiM
Kako piše portal RSE, kosovska vlada usvojila je u četvrtak Platformu za finalizaciju političkog dijaloga sa Beogradom, koja predviđa da dijalog treba da bude okončan pravno obavezujućim sporazumom, što "podrazumeva međusobno priznavanje".
Platforma predviđa i da će pravno obavezujući sporazum Prištini omogućiti da postane članica UN i svih drugih međunarodnih organizacija u koje nije učlanjena.