Sumnje u šverc jajnih ćelija!
02. 04. 2013. u 20:58
Na jednoj klinici u Novom Sadu se postupak izvodio noću, što je izazvalo sumnje u nelegalne radnje. Da li su oplođene jajne ćelije prodavane u Mađarskoj
KADA se bračni par, koji ne može da ima decu, odluči da se uključi u program vantelesne oplodnje, u čitavom postupku mogu biti sigurni da se sve radi po zakonu, osim u jednom: kada zatraže da se preostale oplođene jajne ćelije unište. Iako se sačinjava zapisnik o uništavanju reproduktivnog materijala, žena zapravo nikada ne može da bude sasvim sigurna da su zaposleni na klinici ispoštovali to, jer je reč o epruveti sa običnom tečnošću koja podseća na zamućenu vodu.
Kako su saznale “Novosti” u vrhu Ministarstva zdravlja, pre četiri godine se proveravao slučaj na jednoj klinici za veštačku oplodnju u Novom Sadu, gde se postupak VTO izvodio noću, što je izazvalo sumnje u nelegalne radnje.
- Najpre je sumnju privuklo to što se postupak VTO radio često noću, zbog čega su pacijentkinje bile zbunjene - priča naš izvor iz Ministarstva zdavlja. - Ipak, nisu pacijentkinje prijavile ceo slučaj inspekciji, nego je to učinio neko od zaposlenih, jer je sumnjao u kriminalne radnje na klinici. Posumnjalo se da je navodno embriolog, koji je bio mađarski državljanin, prenosio u termos boci oplođene jajne ćelije u Mađarsku, i tamo ih prodavao.
Kako nam je objašnjeno, istraga nikada nije okončana, jer je stopirana upravo iz vrha Ministarstva zdravlja.
- Utvrđeno je samo da embriolog, mađarski državljanin, nema dozvolu da radi, ali se sa istragom, uprkos objektivnim sumnjama, stalo - priča izvor “Novosti”. - Neki od dokaza tada su ukazivali na to da se u Mađarskoj oplođene jajne ćelije prodaju po ceni od oko 2.000 evra bračnim parovima koji se bore sa sterilitetom. Žene koje ne mogu da ostanu trudne, plaćale su zvanično intervenciju VTO, a zapravo su, protivzakonito, dobijale oplođene jajne ćelije, koje su im omogućavale da dobiju potomke.

- Sve klinike koje obavljaju postupke biomedicinski potpomognute oplodnje (BMPO) su pod strogim nadzorom zdravstvene inspekcije - tvrdi dr Dana Mihailović. - Ni u jednoj klinici dosad nije prijavljen, a samim tim ni sankcionisan iko, zbog kršenja nekog člana Zakona o BMPO, koji se tiče zloupotrebe reproduktivnih materijala.
Ona je naglasila da je ceo postupak BMPO kroz sve procedure uređen sa obavezom evidentiranja u medicinskoj dokumentaciji, pa tako i postupak uništavanja reproduktivnih ćelija, o čemu se sačinjava i zapisnik, čime se obezbeđuje transparentnost i sledivost reproduktivnih ćelija i prevenira mogućnost zloupotrebe.
sara
02.04.2013. 22:14
Sada mi postaje jasno zasto je doktor u Narodnom frontu pobesneo kad sam ga, pre postupka, pitala sta ce biti s mojim neiskoriscenim embrionima... Zasto mi niko nikad nije rekao ni koliko je celija oplodjeno, ni koliko mi ih je vraceno... Zasto nikad nisam dobila nikakav izvestaj, otpusnu listu niti bilo kakav papir o tome da sam bila u postupku VTO... NISTA! Nije mi padalo na pamet da bi mogli da se bave takvim radnjama, uvek sam mislila da su samo bezobrazni. Ko je nadlezan za ove slucajeve?
@sara - Od milionske armije cinovnika na zalost niko nije nadlezan niti odgovoran ,oni su samo ljudi koji idu na posao ,rade bas ono sto moraju a obicno nista ne moraju
@sara - Na jednoj privatnoj klinici u Bg nece zeni koja je u proceduri za vantelesnu da kazu koliko folikula ima u toku stimulacije i jos su i jako ljuti zasto to ona pita,kroz sve sam na zalost prosla mnogo puta a zdravstveni sam radnik tako da znam sta moraju da rade,lekari se ponasaju kao bogovi i izgleda da ih niko i ne kontrolise,mi smo jadna zemlja pa je i sve tako....
Sve je na prodaju... i zrno sreće i grumen tuge...
Ovo su vrlo ozbiljne stvari i nikad nisam razmišljala o tome ali moguće je, iz prostog razloga što mnoge žene uopšte ne mogu da proizvedu jajne ćelije i moraju da traže donora. Na ovaj način dobiju gotov embrion! Lično sumnjam da će se sprovesti istraga ali ako je ovo tačno to je jezivo i stravično!
Komentari (22)