Uvozimo i škart meso iz Evrope

J. SUBIN

09. 10. 2014. u 22:28

Samo laboratorije mogu analizom utvrditi starost mesa. Kupujemo proizvode koje EU otpiše posle šest meseci

POTROŠAČI u Srbiji teško mogu „naoko“ da otkriju koliko je meso staro i da li je odmrzavano. Iako veterinarski stručnjaci objašnjavaju da je takav komad mesa bledunjav, voden i iz njega curi usirena krv, jedino laboratorijska analiza može da potvrdi starost i kvalitet šnicle.

Zemlje EU dozvoljavaju da se smrznuto meso drži pola godine i ni dan više. Kako kaže Luka Stević, veterinar iz Šapca, naši uvoze meso koje je pred istekom roka i ovde ga prodaju.

- Uvoznici dodaju mesu razne aditive i ono izgleda lepo - priča Stević. - Oni nisu borci za građane, već gledaju samo svoj profit. Kad je nabavna cena niska, ništa ga drugo ne interesuje. Neće da nosi to meso kući i da jede. Veterinarska inspekcija vidi da li lepo miriše, a da li je nešto kvalitetno - ne vidi. Inspekcija uzima uzorke i nosi ih na analizu u validnu laboratoriju, jer jedino oni imaju upliv u svaku prodavnicu, mesaru, industriju. Obaveza jeste da to rade, ali ne znam i da li to rade. Oni moraju da proveravaju svaku pošiljku, a često nasumično biraju. Pa na hiljadu komada, uzmu dvadesetak uzoraka. Propusta, međutim, ima.

Kako kaže Stević, aljkavost veterinarske inspekcije najbolje se vidi u pošiljci za Rusiju, kada su u paketima bile svinjske kože umesto šnicli.

- Vizuelno i po mirisu ne možemo da utvrdimo koliko je meso staro, ali imamo institute i katedre za tehnologiju mesa - ističe Stević. - Za sve što se dešava odgovorna je veterinarska inspekcija na čelu sa rukovodiocima. Za propuste su krive moje kolege, i to je haos šta se događa u veterini. Ne uzimaju uzorke, ne pregledaju sve što treba, poturaju svašta.

POTROŠAČI OBMANUTI

POTROŠAČI u Srbiji treba da procene da li je sve to što se vrti po reklamama o svežem mesu istina, kada imamo tako veliku količinu smrznutog mesa iz uvoza.

- Zašto ti najveći uvoznici nisu ulagali novac u naše stočarstvo, nego u uzvoz mesa - pita se Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije. - Nas ne informišu da je to meso iz robnih rezervi Evrope. Ne napišu odakle je meso, već nam prave reklame i kampanje za nešto što bi drugi bacili. To meso u inostranstvu završi u kafeleriji.
Bivši načelnik Veterinarske inspekcije SRJ Miroslav Stojšić, objašnjava da smrznuto meso ne može da ide u maloprodaju za potrošače, već samo u prerađevine od mesa. Smrznuto mogu da idu riba, piletina i ćuretina, a svinjsko, junetina, teletina, jagnjetina i prasetina, samo sveže, sirovo.

- Evropa misli na svoje građane i potrošače, a kod nas toga nema - smatra Stojšić. - Mi smo uveli samokontrolu u klanicama, kao da će vlasnik sam sebe da kontroliše.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović ističe da meso koje se odmrzne posle šest meseci nije sveže meso. Kako kaže, uvozi se sve i svašta, a niko ne obaveštava kupce ko je obrađivao to meso, gde je stajalo, odakle su te životinje...

- Zašto je naše meso, koje je sa naših farmi, manje vredno od onog koje se uvozi - priča Papović. - Inače, cena mesa kod nas mogla bi da bude niža i za 40 odsto, jer je to meso neko njima iz inostranstva gotovo poklonio.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Dejan

09.10.2014. 23:43

Sa škart platama sigurno ne mozemo da jedemo najkvalitetnije meso.Realno, uvoze ono sto mogu da prodaju.

vlada

10.10.2014. 08:55

@Dejan - Ali po ceni kvalitetnog mesa. I to škart meso malo jeftinije od domaćeg i tako ubiješ domaću proizvodnju

deki

10.10.2014. 12:34

ma tek ce da nas truje evropa njihovim skartom to je jedan od uslova da srbija udje u eu a mi smo glupi stac sve trpimo

tasa

10.10.2014. 17:32

ja sam tovio bika i sada nemogu da ga prodam ali zato se uvozi gmo meso i ono koje je nekvalitetno i koje je zabranjeno da se prodaje na zapadu i za ishranu kucnih ljubimca(psa i macaka)

Bubuleja

12.10.2014. 12:58

To je nama nasa vlada dala, sta mislite kolika je provizija za onoga ko podpise ugovor za uvoz takvog skarta.

NEJASNO

13.10.2014. 14:43

Goran Popović ne kaže da li su trgovci obavezni, po zakonu, da kupcima prezentiraju sve podatke o mesu ili je to njihova dobra volja ?Ako su zakonski dužni, onda mnogi ne rade kako treba, a ako je to prepušteno volji trgovaca, onda OD TOG POSLA NEMA - NIŠTA !!!Zapravo, u oba slučaja - NIŠTA-

Zoran1

16.10.2014. 18:40

Zasto uvoziti "skart" kada je Srbija sasvim u stanju proizvoditi provoklasno meso za domace trziste? Ko to u vladi Srbije radi protiv interesa Srbije?

sramota

21.11.2014. 07:40

za svaki proizvod drzava trazi deklaraciju,pa i za boje,lakove,cetkice i sl. a kada kupujete meso u velikim marketima nema nista! ni koliko je staro,niti odakle je,niti podatak jesu li te zivotinje hranjene gmo hranom! mi smo tuga od drzave,i svi treba da shvate da smo za evropu kao i nasi susedi zemlja treceg sveta i odlicna deponija za sve i svasta!

Op Ozi Cija

09.09.2015. 17:19

Nasi ''prijatelji'' sa zapada su se borili i izborili da dobiju Srbiju kao smetliste za njihov otpad. Sta mislite zasto toliko hvale nase ''reformske'' vlasti? E sad sto smo mi dovoljno glupi da trujemo svoju decu njihovim skartom nisu oni krivi. Krivi su oni koji su to omogucili.