IZLOŽBA EKVILIBRIJUM: Iz Luke Beograd u Veneciju
06. 04. 2017. u 23:46
Izložba "Ekvilibrijum" predstaviće osmoro domaćih savremenih umetnika u ateljeu Koste Kulundžića. Postavku čine i radovi naše tročlane reprezentacije na ovogodišnjem Bijenalu

"St. George's victory" Kosta Kulundžić
PARISKI umetnik srpskog porekla Kosta Kulundžić otvorio je vrata svog beogradskog ateljea za prvu izložbenu "akciju" zasada tajanstvene asocijacije "Blanc/Blank", koja će se premijerno predstaviti sutra uveče postavkom radova osmoro autora mlađe i srednje generacije. Ovu izložbu u Luci Beograd (ulica Dunavska 86, drugi ulaz, četvrti sprat) činiće radovi naše tročlane "reprezentacije" na ovogodišnjem Bijenalu u Veneciji - Branislava Šćepanovića, Milene Dragićević i Dragana Zdravkovića, kao i Branislava Nikolića, Đorđa Stanojevića, Kolje Božovića, Aleksandra Todorovića i domaćina Koste Kulundžića.
U projekat je uključen i kustos projekta "Enklavija" (Enklavia) - kojim ćemo se na najvećoj svetskoj umetničkoj smotri predstaviti u paviljonu Srbije u parku Đardini - profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu Nikola Šuica.
- Izložba "Ekvilibrijum", koja se organizuje u Luci Beograd, odnosno u ambijentu bivših stovarišnih ili poslovnih zgrada raznih tekstilnih, građevinskih i drugih firmi koje više ne postoje, jeste neka vrsta pionirskog poduhvata kojim asocijacija "Blank" želi da pokaže da se tržište može stvoriti i ovde kod nas, u Beogradu i Srbiji, uprkos raznim traumama koje smo imali - kaže, za "Novosti", Šuica, koji je i autor teksta za veb-katalog "Ekvilibrijuma".
Naziv "Ekvilibrijum" označava ravnotežu različitih stvari, a izložba je raznolik mozaik poetika i umetničkih domašaja i na njoj su zastupljeni i slikari i vajari, ali i oni koji rade objekte. Namera "Blanka" je upravo da objedini te različitosti.
- Danas je možda teže nego ikada naći neku vrstu ravnoteže - nastavlja sagovornik. - Nazivom "Ekvilibrijum" pokušao sam da nađem latinsku reč koja poput dijagnoze može da pomiri razne nevoljne ili zlosrećno postavljene okolnosti društvenog, ali ličnog života. Pošto su ovo društvo, a i kultura i umetnost u njoj imali prilično trnovit i traumatičan put, od više od 25 godina, pomislio sam - zašto umetnost ne bi imala drugačiji prilaz toj zakonomernoj vlasti novca, jednu drugačiju vrednosnu dimenziju. Zašto se ona ne bi ponudila ne samo esnafskim udruženjima sa galerijskom prodajom, već i širem, poslovnom krugu.
"Hromozom" Kolja Božović

Beogradska publika, međutim, neće videti dela kojim će se Šćepanović, Dragićevićeve i Zdravkovića predstaviti u Veneciji. Ali premijeru u Srbiji imaće slike i projekcije Milene Dragićević iz Londona.
- Posle Marine Abramović, ona trenutno u svetu dobija najviše pažnje među umetnicima koji se izjašnjavaju da su odavde - tvrdi Šuica. - Profesor je na londonskoj Kraljevskoj akademiji umetnosti i stalno ističe svoje srpsko poreklo, iz Like. U postavci "Ekvilibrijum" biće dve njene slike i jedina je dama koja se našla u ovom izboru.
"Salon" Dragan Zdravković

ENKLAVIJA - UTOPIJSKA ZEMLJA
NAZIV izložbe kojom će se Srbija predstaviti na 57. bijenalu u Veneciji je, od prvobitnog "Enklava", evoluirao u "Enklavija".
- Reč je o izvedenici od Jugoslavija, natpisa koji stoji na našem paviljonu u Đardinima, koji je iz vremena Kraljevine Jugoslavije - objašnjava Šuica. - Enklavija je neka utopijska zemlja, teritorija koja je unutarnja, stvaralačka, mentalna.