SMEDEREVSKA TVRĐAVA NOMINOVANA ZA UNESKO KULTURNU BAŠTINU: Nastavljaju se veliki radovi na konzervaciji Varoške kapije
U Gradskoj upravi u Smederevu održan je zajednički sastanak rukovodstva grada sa predstavnicima Republičkog i regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a na sastanak su pozvani vlasnici i korisnici parcela u blizini trvrđave, predstavnici Železnice Srbije, Želvoza i HBIS Serbia. Tema je bila četvrta faza arheloških istraživanja u Smederevskoj tvrđavi.
FOTO: PRINTSCREEN/ DiscoverSerbia
Radovi koji su u toku neophodni su kako bi Republički zavod mogao da izradi projekat konzervacije ostataka Varoške kapije 1, bedema i kule 15 Smederevske tvrđave koji su stradali u velikoj ekspoloziji 5. juna 1941. Planirano je da se radovi na osnovu ovog projekta izvode 2025.godine.
Konzervacija ostataka je jedan od koraka za celovito rešavanje ulaza u Smederevsku tvrđavu, koji nije moguće izvesti bez odgovarajućih aktivnosti kao što su: utvrđivanje imovinsko-pravnog stanja prostora na kojem bi se izvodili konzevatorski radovi, izmeštanje železničkih koloseka koji onemogućavaju pristup bedemu, rešavanje komunalnih i infrastrukturnih problema, kao što su odvod atmosferske vode, uvođenje nove infrastrukturne mreže u Tvrđavu .
- Ovo je bio veoma važan i neophodan sastanak, posebno ako imamo u vidu da je u toku izrada nominacionog dosijea i plana upravljanja za potencijalni upis Smederevske tvrđave na Unesko listu svetske baštine što nam je svima zajednički cilj - izjavila je, nakon sastanka, gradonačelnica Smedereva, Jasmina Vojinović.
Preporučujemo
Zablistala školska biblioteka: Još 500 naslova za paraćinske gimnazijalce (FOTO)
18. 04. 2026. u 17:33
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)