SVAKI LIST "ZAGOLICAO" NEPCA: U Futogu po 23. put održana "Kupusijada", okupio se veliki broj sladokusaca
KADA se u mašću premazan zemljani lonac, poslažu u tri-četiri sloja po red kupusa, proprženog luka sa tucanom paprikom, pa rebaraca, slanine, svinjskog i junećeg mesa, i posle četiri časa kuvanja skine sa lagane vatre, nema tog ko neće dvaput napuniti tanjir.
Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada, Foto PSG
To, otkrivajući recept za čuveni "slatki kupus", tvrdi baka Milka, Futožanka čiji specijalitet svake godine "plane" na tradicionalnoj etno-manifestaciji "Kupusijada" u Futogu.
Naravno, i ove godine, u novom izdanju jedinstvene priredbe u čast čuvene sorte kupusa, koja je u petak i subotu, po 23. put održana u centru Futoga, omiljeno jelo pripremalo se u mnoštvu kotlića, kazana, oranija, svako na svoj način, a sve za mnogobrojne sladokusce.
Foto Tanjug
Manifestaciju je otvorio Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada, ističući da je autohtona sorta kupusa ponos i brend Futoga, Novog Sada i Srbije.
- Trebalo je mnogo truda, borbe, znanja i ulaganja da se kupusijada stavi na mapu novosadskih manifestacija i da traje 23 godine. Glavna futoška ulica iz godine u godinu postaje sve uža, jer je sve je više izlagača i posetilaca. Međutim, ničega ne bi bilo da nije vrednih poljoprivrednika koji su svojim umećem decenijama stvarali brend. Grad Novi Sad će, kao i do sada, nastaviti da podržava manifestaciju i poljoprivrednike koji se bave organskom proizvodnjom i zdravom hranom - rekao je Đurić.
ZDRAVA HRANA
U UDRUŽENjU "Futoški kupus" ističu da manifestacija predstavlja privredne potencijale njihovog mesta, lokalne običaje i turističku ponudu, a u prvi plan ističe proizvodnju zdrave hrane u zdravoj životnoj sredini. Pored osnovnog, gastronomskeog dela u pripremanju jela od futoškog kupusa, upriličen je i bogat kulturno-zabavni i edukativni program. Organizovan je i 13. susret proizvođača tradicionalnih proizvoda Srbije.
Preporučujemo
ZDRAVA HRANA U ZDRAVOJ SREDINI : U Futogu po 23. put održana tradicionalna "Kupusijada"
05. 11. 2022. u 21:01
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
SADA JE SVE OTKRIVENO! Evo zbog čega Dušan Mandić nije bio na prijemu kod Vučića
Vaterpolo reprezentacija Srbije osvojila je u zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u Beogradu pošto je u nedelju u finalu pobedila Mađarsku 10:7, međutim mnogi nisu znali sa kakvim problemima se nosio selektor Uroš Stevanović.
28. 01. 2026. u 12:38
Komentari (0)