STOLTENBERG PREUZIMA "DAVOS ZA ODBRANU": Iz NATO U Minhensku bezbednosnu konferenciju
NA čelu Minhenske bezbednosne konferencije (MSC), godišnjeg okupljanja poznatog i kao "Davos za odbranu", od februara iduće godine,dolazi generalni sekretar NATO u odlasku, Jens Stoltenberg (65). Kako prenose svetski mediji, pozivajući se na više dobro obaveštenih izvora, Stoltenberg na tom mestu treba da zameni Kristofa Hojzgena (69), bivšeg visokog diplomatu i dugogodišnjeg savetnika kancelarke Angele Merkel, koji je na čelu MSC bio samo dve godine.
Foto: AP Photo/Bernat Armangue
Stoltenberg, koji je na čelu Severnoatlantske alijanse proveo čitavu deceniju, predaće, u oktobru, funkciju generalnog sekretara bivšem holandskom premijeru Marku Ruteu. Kako ocenjuje višegodišnji šef Minhenske konferencije i aktuelni predsednik odbora MSC fondacije, Volfgang Išinger, "Stoltenberg je neuporedivo najbolji izbor".
Veoma uticajni tabloid Bild podseća da se "Hojzgen proslavio, između ostalog, skandaloznim izjavama o terorističkom napadu Hamasa". Za nemački javni servis ZDF, dve nedelje posle terorističkog napada Hamasa u oktobru 2023. godine, Hojzgen je dao intervju u kom nije izrekao ni jednu kritičku reč o brutalnom terorističkom napadu Hamasa. Nije osudio ni Iran koji sponzoriše terror, nego je napao jevrejsku državu, podseća Bild.
Pozivajući se na izvore u krugovima vlade nemačkog kancelara Olafa Šolca, uticajni magazin Špigl, smatra da "Hojzgen ne bi trebalo da bude smenjen, a kamoli otpušten" i dodaje da će, "on verovatno ostati aktivan u odboru MSC fondacije".
Predsedavajući MSC, dugi niz godina bili su Horst Telčik i Volfgang Išinger. Telčik, bivši savetnik nemačkog kancelara Helmuta Kola, predsedavao je ovom institucijom od 1999. do 2008. godine.
Minhenski bezbednosna konferencija, osnovana 1963. godine, razvila se u jedan od najvažnijih međunarodnih foruma o bezbednosnoj politici, pre svega kad su u pitanju članice NATO. Svake godine, visoki političari, ministri odbrane Alijanse, vojni stručnjaci i predstavnici industrije naoružanja, okupljaju se u hotelu "Bajrišer Hof" u glavnom gradu nemačke savezne pokrajine Bavarske, da razgovaraju o izazovima koje, pred državnike, stavlja aktuelna bezbednosna situacija.
Pregurao teška vremena
U DVA navrata, od 2000. do 2001. i od 2005. do 2013. godine, Jens Stoltenberg je bio premijer Norveške. Na kormilu svoje zemlje, nalazio se i u veoma teškom periodu, koji je nastupio posle napada na četvrt u Oslu u kojoj se nalazi sedište vlade, kao i na ostrvo Utoja. Desničarski terorista Anders Bering Brejvik ubio je tada 77 ljudi.
Preporučujemo
Istorija kao da se ponavlja - nemački kancelar tvrdi: Rusija neće moći da pobedi
14. 04. 2026. u 20:00
Ministar odbrane Izraela: Uklanjanje obogaćenog uranijuma iz Irana uslov za kraj rata
14. 04. 2026. u 19:25
"RUSI, IDITE KUĆI!" Jeziva politička poruka sa trga u Budimpešti, Mađar već počeo da radi po nalogu Brisela (VIDEO)
VELIKI politički zaokret u Mađarskoj najavio je lider opozicione Tise Petar Mađar, koji je posle izborne pobede poručio da zemlju čeka obnova punog učešća u Evropskoj uniji i NATO, miran prenos vlasti i ozbiljno preuređenje državnog vrha.
13. 04. 2026. u 07:27
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)