HOĆE LI TRAMP USPETI U SVOJOJ NAMERI? Pitanje predsedničkog imuniteta - Vrhovni sud odlučio
IZBEGAVAJUĆI za sada političku buru, Vrhovni sud je u petak saopštio da neće odmah odlučiti o ključnom pitanju da li bivši predsednik Donald Tramp ima širok imunitet za akcije koje je preduzeo osporavaju rezultate predsedničkih izbora 2020.
FOTO: Tanjug/AP
Sud je bez komentara odbio zahtev specijalnog tužioca Džeka Smita kojim se traži od sudija da zaobiđu normalan proces žalbenog suda i brzo odluče o pravnom pitanju, koje se nalazi u velikoj meri u Trampovom krivičnom gonjenju u Vašingtonu zbog navoda o mešanju u izbore.
Ako bi Tramp pobedio u ovom pitanju, optužbe bi bile odbačene. Ako izgubi, pravni postupak na prvostepenom sudu će se nastaviti, a Tramp će imati i druga pitanja na koja bi mogao da uloži žalbu.
Kao rezultat odbijanja suda da interveniše, Apelacioni sud SAD za okrug Distrikta Kolumbija će se prvo pozabaviti ovim pitanjem, a zakazano je i saslušanje usmene rasprave 9. januara.
Kada taj sud donese odluku, Vrhovni sud bi mogao brzo da reaguje da li da preuzme slučaj.
Tražeći od suda da brzo stupi na snagu, Smit je rekao da slučaj „predstavlja fundamentalno pitanje u srcu naše demokratije: da li je bivši predsednik apsolutno imun na federalno krivično gonjenje za zločine počinjene dok je bio na funkciji“.
Trampovi advokati su u sudskim dokumentima tvrdili da Smit nije dao „nikakav ubedljiv razlog“ zašto bi Vrhovni sud odmah trebalo da stupi ispred žalbenog suda.
Dana 7. decembra, američki okružni sudija Tanja Čutkan sa sedištem u Vašingtonu odbacila je Trampov zahtev za odbacivanje njegove optužnice na osnovu predsedničkog imuniteta i ustavnih osnova. Slučaj je na čekanju dok se Tramp žali na odluku.
BONUS VIDEO: TRAMP NAPUSTIO SUDNICU - Trenutak kad nekadašnji predsednik SAD odlazi uz velike mere obezbeđenja
Preporučujemo
TRAMP ILI BAJDEN? Amerikanci već odlučili - Ankete pokazale zapanjujuće rezultate
09. 12. 2023. u 17:08
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
KAKO IZGLEDA ŽIVOT U NAJHLADNIJEM MESTU NA SVETU? Selo u kojem se automobili ne gase, telefoni ne rade, a deca idu u školu na –50°C
PROSEČNA temperatura u gradu zimi pada na -58 stepeni Celzijusa...
07. 01. 2026. u 18:20
Komentari (0)